Trzecia edycja Festiwalu Wrażliwego przyniosła nam wielką różnorodność tematów, osobowości oraz humanistycznych doświadczeń i emocji.
Między 4 a 12 kwietnia w Gdyńskim Centrum Filmowym, gdańskim Hevelianum i Ergo Hestia oraz Teatrze Muzycznym w Gdyni odbyło się 14 wydarzeń kulturalnych, spotkań autorskich i paneli dyskusyjnych w których uczestniczyło 26 autorów i panelistów. Rozmawialiśmy o emocjach i ich roli w naszym życiu i relacjach, ekologii, humanizmie, reportażu prasowym i śledczym, o roli reporterów w kształtowaniu naszej wrażliwości, humanizmie, ekonomii wartości, przeciwdziałaniu mowie nienawiści i odpowiedzialności społecznej.
Zobacz RELACJĘ FILMOWĄ Z III EDYCJI FESTIWALU >>>
Dzień pierwszy – Wrażliwość słowa Wrażliwość w ujęciu prof. Jerzego Bralczyka.
Festiwal rozpoczęła uroczysta gala, podczas której mogliśmy podsumować to, co wydarzyło się przez ostatni rok, podziękować tym dzięki którym festiwal w tym roku mógł zaistnieć – pratnerom i sponsorom.
Goście Gali Otwarcia III edycji Festiwalu Wrażliwego Fot. Anna Rezurak
Spotkanie otworzył fascynujący wykład prof. Bralczyka, który rozłożył słowo „wrażliwość” na czynniki pierwsze by złożyć z niego współczesną definicję wrażliwości społecznej. Brawurowo „żonglował nim i obracał” wprawiając słuchaczy w zdumienie lub wzbudzając salwy śmiechu.
Ukoronowaniem wykładu była rozmowa z profesorem o współczesnej naszej wrażliwości prowadzona przez prof. Małgorzatę Lisowską Magdziarz z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Prof. Jerzy Bralczyk, fot. Anna Rezurak
Gali Otwarcia, która odbyła się gościnnie w Ergo Hestia, towarzyszyła aukcja charytatywna książek reporterskich, plakatów filmowych i grafik na rzecz podopiecznych i projektów Fundacji Zostaw Swój Ślad i dziecięcych hospicjów domowych. Galę poprowadził Janusz Daszczyński. Partnerem głównym gali jest Loża Gdańska Business Centre Club i Grupa Ergo Hestia, a partnerem Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa.
Dzień drugi - filmy i dyskusje.
Pokazy reportaży i dokumentów filmowych odbywały się już tradycyjnie w Gdyńskim Centrum Filmowym, które wspiera festiwal od początku. Widzowie, uczestniczyli w ponad 3-godzinnym przeglądzie filmów dokumentalnych i reportaży nominowanych do głównej nagrody festiwalu.
Tematem – refrenem pokazów był problem „dorosłych dzieci” czyli dzieci, które zajmują się swoimi niepełnosprawnymi lub pokaleczonymi przez życie rodzicami. Ważnymi tematami były też: kryzys relacji ojcowie-synowie i rzeczywistość ludzi starych. Dające do myślenia, pokazujące rzeczywistość, której często staramy się unikać i niezwykle inspirujące.
Dzień trzeci – spotkania z reporterami
Spotkanie w Gdyńskim Centrum Filmowym rozpoczęła prelekcja 4-krotnej laureatki Gdyńskich Kolosów Kamili Kielar pt. „Świat oddycha skrzelami”. Reporterka, podróżująca samotnie na daleką północ, badająca ginące gatunki niedźwiedzi opowiedziała o tajemnicach i ekosystemie kanadyjskich „niedzwiedzi-duchów”, wielorybów i łososi oraz jego zaskakującym wpływie na los całej planety. Spotkaie zamknęła dyskusja, którą poprowadził Paweł Drozd z Polskiego Radia, Program Trzeci. Dyskusja etyce i odpowiedzialności podróżniczej i wpływie lokalnych ekosystemów przyrodniczych na ochronę przyrody w skali globalnej.
Kolejne spotkanie prowadziła Agnieszka Jucewicz z Wysokich Obcasów, a jej gościem był Łukasz Pilip reporter Dużego Formatu i Wysokich obcasów, który wydał właśnie nową książkę „Podworko bez trzepaka - opowieści z dzieciństwa”. Autor dwukrotnie nagradzany na naszym festiwalu zajmuje się tematyką dzieci i młodzieży i z niezwykłą uważnością opowiada ich trudne i inspirujące historie. Ta książka to studium młodości bohaterów, które obala mit o beztrosce i szczęśliwości najmłodszych lat. I odpowiedzialności dorosłych za warunki jakie tworzymy najmłodszym.
Łukasz Pilip i Agnieszka Jucewicz fot. Natalia Szułdrzyńska
Dzień zakończyła opowieść Krzysztofa Storego pt.: # ZaDrzwiami”. Laureat nagrody głównej festiwalu 2018 w kategorii debiut za tekst „Adres, Polska” przejechał niemal 6 tys. km na rowerze i spisał ponad 150 historii Polaków mieszkających w rożnych miejscowościach, ale pod takim samym adresem. Reporterski i fotoreporterski portret Polski i Polaków, do którego kluczem jest ulica Cicha 1. Spotkanie prowadziła Paula Rettinger-Wietoszko.
Krzysztof Story i Paula Rettinger-Wietoszko fot. Natalia Szułdrzyńska
Dzień Czwarty – panele dyskusyjne, Hevelianum
Autorka bestsellerowej serii „Żyj wystarczająco dobrze”, „Kochaj wystarczająco dobrze” i „Wybieraj wystarczająco dobrze” Agnieszka Jucewicz tym razem bierze na warsztat emocje i uczucia. W mądrych, poruszających i nieoczywistych rozmowach z najwybitniejszymi polskimi ekspertami od tematu – pschychologami i psychoterapeutami. W ramach festiwalu autorka nowej książki „Czucie” rozmawia o emocjach z Anną Śmigulec z Dużego Formatu. Zaskakuje i porusza głęboko.
Rozmowie towarzyszyły znakomite ilustracje autorstwa Arobala, które dopełniły obraz opowieści.
Agnieszka Jucewicz i Anna Śmigulec fot. Natalia Szułdrzyńska
#słowoPRZECIWnienawiści – panel dyskusyjny.
Kamila Bubrowiecka - psycholożka, prof. Małgorzata Lisowska-Magdziarz UJ, dr Magdalena Żadkowska socjolożka UG i Michał Wroczyński rozmawiali o wadze słów i o ich wpływie na nasze życie i postawy społeczne. O języku, który kształtuje nasze poglądy oraz nastawienie do innych ludzi, kultur i przekonań. Gościem spotkania były Kobiety Wędrowne – uciekinierki z Czeczenii, które mimo hejtu jakiego doświadczają imigranci - w Gdańsku znalazły swoje miejsce na ziemi.
Trudno mówić, że ta emocjonująca dyskusja, która toczyła się także z widzami i słuchaczami przyniosła wyczerpujące odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tak złożonego i szerokiego zjawiska jakim jest „mowa nienawiści”, ale z pewnością stała się przyczynkiem do kolejnych rozmów o wielu jej obszarach. Począwszy od filozofii i genealogii nienawiści, poprzez rodzaje i sposoby komunikacji po rolę współczesnych mediów i narzędzi, aż po naszą świadomość i wrażliwość. Ten temat z pewnością będziemy kontynuować i dyskutować jeszcze wielokrotnie w przepięknych salach gdańskiego Hevelianum.
Kamila Bubrowiecka, prof. Małgorzata Lisowska-Magdziarz, Khedi Alieva, fot. Natalia Szułdrzyńska
dr Magdalena Żadkowska, Michał Wroczyński, Paula Rettinger-Wietoszko, fot. Natalia Szułdrzyńska
25 lat za niewinność - sprawa Tomasza Komendy.
Dzień zakończyło spotkanie z laureatem Grand Press 2018 dziennikarzem UWAGA TVN i SUPERWIZJER, Grzegorzem Głuszakiem oraz Teresą Komendą - matką Tomasza Komendy, który niewinnie przesiedział w więzieniu 18 lat. Projekcja filmów, spotkanie i dyskusja o roli reportera i wydawcy w sprawach, wymagających wieloletniego śledztwa dziennikarskiego. O trudnych uczuciach, uczciwości, oszustwach, presji i odwadze. A przy tym opowiedziana przez mamę Tomka Komendy historia zwyczajnej rodziny, która przechodzi przez piekło niesłusznych oskarżeń i utraty 18 lat życia. Spotkanie poprowadziła znakomita dziennikarka Dużego Formatu Anna Smigulec, która także napisała reportaż o człowieku niewinnie skazanym za zabojstwo pt. "Głupia sprawa"
Grzegorz Głuszak, Teresa Komenda i Anna Śmigulec, fot. Natalia Szułdrzyńska
Dzień piąty – "Dodawanie życia do każdego dnia"
Ewa Liegman, prezeska Hospicjum Pomorze Dzieciom, poprowadziła niezwykle inspirującą prelekcję i warsztat uważności. Jego tematem było zrozumienie nieuchronności śmierci jako drogi do odczuwania pełni życia. I dodawania życia do każdego dnia jaki mamy.
Gościem specjalnym był Jacek Hołub autor książki „Żeby Umarło przede mną.” Wydawnictwa CZARNE. Dyskutowaliśmy o realiach i codzienności rodzin niepełnosprawnych i nieuleczalnie chorych dzieci w Polsce, o rozwiązaniach systemowych, ale także o uczuciach towarzyszących opiekunom ludzi przewlekle chorych.
Tu także wywiązała się niezwykła dyskusja z widzami, którzy dzielili się sowimi czasem bardzo intymnymi doświadczeniami i emocjami. To spotkanie jest kolejnym dowodem na to jak wielu z nas dotykają te problemy i jak mało jest przestrzeni by o nich rozmawiać i szukać wspólnych rozwiązań.
Jacek Hołub, Ewa Liegmann, Paula Rettinger-Wietoszko
Dzień szósty – wrażliwość na Wojnie
Wojciech Jagielski jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy i reporterów wojennych był bohaterem spotkania poświęconego uważności i odwagi jakiej wymaga od reportera praca na froncie wojennym. Rozmowę o roli wrażliwości w pracy reportera i jego współpracy z fotoreporterem w czasie działań wojennych poprowadziła Beata Szewczyk z Radio Gdańsk. Spotkaniu towarzyszył pokaz fotografii Krzysztofa Millera i wspomnienie o nim - uważnym i bezkompromisowym autorze jednych z najbardziej wrażliwych zdjęć z wojny.
Wojciech Jagielski jak zawsze zafascynował widzów swoimi wspomnieniami z pracy pod presją strachu i realiów wojennych, ale także podzielił się refleksją na temat odporności psychicznej i sposobów radzenia sobie ze stresem wojennym.
Krzysztof Miller miała byc gościem pierwszej edycji festiwalu - planowaliśmy wspólnie wystawę jego fotografii. Niestety Krzysztof Miller nie zdołał poradzić sobie z zespołem stresu pourazowego. To spotkanie było wspomnieniem o nim i jego wrazliwości.
Fot Paula Rettinger-Wietoszko
Fot Paula Rettinger-Wietoszko
Dzień siódmy – „Klątwa obfitości”
Bohaterką tego dnia była Ewa Ewart. Uczestniczyliśmy w pokazie jej najnowszego filmu „Klątwa obfitości” oraz spotkaniu i warsztacie reporterski z autorką. Dotyczył on powstawania filmu i fascynujących kulisów tworzenia światowej klasy dokumentów filmowych. Ale przede wszystkim w rozmowach z publicznością szukaliśmy sposobów na zmianę naszego stosunku do ekologii i polityki zarzadzania ochrona ginących skarbów naszej planety.
Film ujawnia walkę Ekwadoru o pogodzenie ekologicznych ambicji z trudnymi realiami gospodarczymi oraz znaczącymi interesami naftowymi. To dylemat, z jakim dziś zmaga się cały świat. Dramat Narodowego Parku Yasuni, jak w soczewce, skupia najbardziej palące problemy ekologiczne naszej planety.
Ewa Ewart w rozmowie z publicznością Gdyńskiego Centrum Filmowego. Fot. Anna Rezurak
Ewa Ewart reżyserka "Klątwy Obfitości", Fot. Anna Rezurak
Dzień ósmy - Gala Finałowa
Zwieńczeniem festiwalu była uroczysta Gala Finałowa, która odbyła się 12 kwietnia w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Galę poprowadził, podobnie jak w ubiegłym roku Janusz Daszczyński,
Kulminacyjnym momentem gali było oczywiście wręczenie nagród najlepszym polskim reporterom i dokumentalistom. W tym roku nagrody wręczali Ewa Ewart i Tomasz Raczek.
I oni również prowadzili z laureatami krótkie rozmowy na scenie teatru.
Poziom nadesłanych prac, zwłaszcza w kategorii reportażu prasowego znów bardzo pozytywnie zaskoczył jurorów i organizatorów. Jury zdecydowało więc o przyznaniu specjalnych wyróżnień.
Monika Szubrycht laureatka nagrody Twórca Szczególnie Wrażliwy odbiera nagrode z rąk Ewy Ewart, Fot. Anna Rezurak
Laureaci i organizatorzy Festiwalu Wrażliwego 2019, Fot. Anna Rezurak
„Festiwal powstał by docenić tych ludzi, którzy słowem i obrazem opowiadają świat. Prawdziwe historie.
W rzeczywistości medialnej, w której niewiele, nawet najbardziej drastycznych obrazów potrafi nas poruszyć. Gdzie zdewaluowała się moc słów takich jak; dramat, tragedia, rozpacz, miłość… pozostała nam właśnie wrażliwość, która pozwala zauważyć coś, co dzieje się między słowami. W ciszy. To wszystko, co można ująć subtelnością słów, obrazów lub niedopowiedzeniem. I to jest wielka sztuka. Sztuka wrażliwości.” – mówi Paula Rettinger – dyrektor festiwalu.
W imieniu Kury i Kapituły Honorowej Festiwalu gratulujemy zwycięzcom i nominowanym - jesteście dla nas inspiracją do uważniejszego patrzenia na świat i działania, by zmieniać go na lepsze.
Człowiek Wrażliwy 2019
Organizatorzy doceniają także ludzi wyjątkowych, którzy bezinteresownie pomagają innym. Człowiek Wrażliwy to szczególna kategoria stworzona, by uhonorować ludzi zaangażowanych w pomoc potrzebującym. Bez oczekiwań, za to z uważnością. Bez potrzeby rozgłosu – z serca. Wyjątkowi, oddani, pomocni, niezastąpieni. Wrażliwi na innych.
W tym roku nominacje zostały wskazane przez zespół Hospicjum Pomorze Dzieciom i Fundację Zostaw Swój Ślad. Zostało wybranych i nagrodzonych sześć szczególnych osób z różnych środowisk i o różnych rodzajach wrażliwości:
Jolanta Brendel - wolontariusz
O. Piotr Deczewski - kapelan
Dr Piotr Komarnicki - lekarz
Ryszard Trykosko - biznes
Monika Zalewska - dziennikarz
Ewa Sowińska - mentor
Stanisław Soyka dla hospicjów i wrażliwości.
Dopełnieniem gali był wzruszający recital Stanisława Soyki, który przyjechał specjalnie by wesprzeć naszą ideę najbardziej wrażliwą poezją i muzyką. Jesteśmy bardzo wdzięczni za ten koncert, za repertuar, który był pięknym ukoronowaniem i zamknięciem wszystkich wydarzeń festiwalowych.
Stanisław Soyka, Fot. Anna Rezurak
Na zakończenie gali dyrektor Festiwalu Paula Rettinger-Wietoszko, otrzymała w ramach podziękowania za tworzenie wyjątkowego wydarzenia kulturalnego w Trójmiescie, z rąk Michała Gucia – wiceprezydenta Gdyni medal Civitas e Mari – Dla Tych Którzy Odważnie Realizują Marzenia, przyznany jej przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka.
Michał Guć i Paula Rettinger-Wietoszko, Fot. Anna Rezurak
Wszyscy prowadzący, artyści, uczestnicy i organizatorzy pracują przy Festiwalu społecznie – nie biorąc w zamian nic prócz radości i satysfakcji, jaką daje niesienie pomocy połączone z rozwojem swojej wrażliwości.
- Dziękujemy z całego serca wszystkim firmom i ludziom, którzy zostawili swój ślad przy tworzeniu i urzeczywistnianiu idei Festiwalu Wrażliwego. Nie sposób wymienić każdego z nich, ale wierzymy, że podobnie jak my, mają ogromną satysfakcję i będą z nami nadal. Szczególnie dziękujemy Centrum Kultury w Gdyni i Urzędowi Miasta Gdynia, Gdyńskiemu Centrum Filmowemu, Teatrowi Muzycznemu w Gdyni, Centrum Hevelianum i Grupie Ergo Hestia, Loży Gdańskiej BCC, Kancelarii Podniesiński i Wspólnicy, Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej, oraz firmom: Operon, Damen i Eso Audit – dzięki Waszemu zaufaniu Festiwal może choć trochę zmienić nasze postrzeganie świata i zmobilizowac nas do działania. – mówi Paula Rettinger-Wietoszko.
DZIĘKUJEMY!
Relacje z poprzednich edycji znajdziesz tutaj >>>
Relacja z wystawy Najlepszej Grafiki Polskiej >>>powrót
Między 4 a 12 kwietnia w Gdyńskim Centrum Filmowym, gdańskim Hevelianum i Ergo Hestia oraz Teatrze Muzycznym w Gdyni odbyło się 14 wydarzeń kulturalnych, spotkań autorskich i paneli dyskusyjnych w których uczestniczyło 26 autorów i panelistów. Rozmawialiśmy o emocjach i ich roli w naszym życiu i relacjach, ekologii, humanizmie, reportażu prasowym i śledczym, o roli reporterów w kształtowaniu naszej wrażliwości, humanizmie, ekonomii wartości, przeciwdziałaniu mowie nienawiści i odpowiedzialności społecznej.
Zobacz RELACJĘ FILMOWĄ Z III EDYCJI FESTIWALU >>>
Dzień pierwszy – Wrażliwość słowa Wrażliwość w ujęciu prof. Jerzego Bralczyka.
Festiwal rozpoczęła uroczysta gala, podczas której mogliśmy podsumować to, co wydarzyło się przez ostatni rok, podziękować tym dzięki którym festiwal w tym roku mógł zaistnieć – pratnerom i sponsorom.
Goście Gali Otwarcia III edycji Festiwalu Wrażliwego Fot. Anna Rezurak
Spotkanie otworzył fascynujący wykład prof. Bralczyka, który rozłożył słowo „wrażliwość” na czynniki pierwsze by złożyć z niego współczesną definicję wrażliwości społecznej. Brawurowo „żonglował nim i obracał” wprawiając słuchaczy w zdumienie lub wzbudzając salwy śmiechu.
Ukoronowaniem wykładu była rozmowa z profesorem o współczesnej naszej wrażliwości prowadzona przez prof. Małgorzatę Lisowską Magdziarz z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Prof. Jerzy Bralczyk, fot. Anna Rezurak
Gali Otwarcia, która odbyła się gościnnie w Ergo Hestia, towarzyszyła aukcja charytatywna książek reporterskich, plakatów filmowych i grafik na rzecz podopiecznych i projektów Fundacji Zostaw Swój Ślad i dziecięcych hospicjów domowych. Galę poprowadził Janusz Daszczyński. Partnerem głównym gali jest Loża Gdańska Business Centre Club i Grupa Ergo Hestia, a partnerem Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa.
Dzień drugi - filmy i dyskusje.
Pokazy reportaży i dokumentów filmowych odbywały się już tradycyjnie w Gdyńskim Centrum Filmowym, które wspiera festiwal od początku. Widzowie, uczestniczyli w ponad 3-godzinnym przeglądzie filmów dokumentalnych i reportaży nominowanych do głównej nagrody festiwalu.
Tematem – refrenem pokazów był problem „dorosłych dzieci” czyli dzieci, które zajmują się swoimi niepełnosprawnymi lub pokaleczonymi przez życie rodzicami. Ważnymi tematami były też: kryzys relacji ojcowie-synowie i rzeczywistość ludzi starych. Dające do myślenia, pokazujące rzeczywistość, której często staramy się unikać i niezwykle inspirujące.
Dzień trzeci – spotkania z reporterami
Spotkanie w Gdyńskim Centrum Filmowym rozpoczęła prelekcja 4-krotnej laureatki Gdyńskich Kolosów Kamili Kielar pt. „Świat oddycha skrzelami”. Reporterka, podróżująca samotnie na daleką północ, badająca ginące gatunki niedźwiedzi opowiedziała o tajemnicach i ekosystemie kanadyjskich „niedzwiedzi-duchów”, wielorybów i łososi oraz jego zaskakującym wpływie na los całej planety. Spotkaie zamknęła dyskusja, którą poprowadził Paweł Drozd z Polskiego Radia, Program Trzeci. Dyskusja etyce i odpowiedzialności podróżniczej i wpływie lokalnych ekosystemów przyrodniczych na ochronę przyrody w skali globalnej.
Kamila Kielar fot. Krzysztof Wojtczyk
Kolejne spotkanie prowadziła Agnieszka Jucewicz z Wysokich Obcasów, a jej gościem był Łukasz Pilip reporter Dużego Formatu i Wysokich obcasów, który wydał właśnie nową książkę „Podworko bez trzepaka - opowieści z dzieciństwa”. Autor dwukrotnie nagradzany na naszym festiwalu zajmuje się tematyką dzieci i młodzieży i z niezwykłą uważnością opowiada ich trudne i inspirujące historie. Ta książka to studium młodości bohaterów, które obala mit o beztrosce i szczęśliwości najmłodszych lat. I odpowiedzialności dorosłych za warunki jakie tworzymy najmłodszym.
Łukasz Pilip i Agnieszka Jucewicz fot. Natalia Szułdrzyńska
Dzień zakończyła opowieść Krzysztofa Storego pt.: # ZaDrzwiami”. Laureat nagrody głównej festiwalu 2018 w kategorii debiut za tekst „Adres, Polska” przejechał niemal 6 tys. km na rowerze i spisał ponad 150 historii Polaków mieszkających w rożnych miejscowościach, ale pod takim samym adresem. Reporterski i fotoreporterski portret Polski i Polaków, do którego kluczem jest ulica Cicha 1. Spotkanie prowadziła Paula Rettinger-Wietoszko.
Krzysztof Story i Paula Rettinger-Wietoszko fot. Natalia Szułdrzyńska
Dzień Czwarty – panele dyskusyjne, Hevelianum
Autorka bestsellerowej serii „Żyj wystarczająco dobrze”, „Kochaj wystarczająco dobrze” i „Wybieraj wystarczająco dobrze” Agnieszka Jucewicz tym razem bierze na warsztat emocje i uczucia. W mądrych, poruszających i nieoczywistych rozmowach z najwybitniejszymi polskimi ekspertami od tematu – pschychologami i psychoterapeutami. W ramach festiwalu autorka nowej książki „Czucie” rozmawia o emocjach z Anną Śmigulec z Dużego Formatu. Zaskakuje i porusza głęboko.
Rozmowie towarzyszyły znakomite ilustracje autorstwa Arobala, które dopełniły obraz opowieści.
Agnieszka Jucewicz i Anna Śmigulec fot. Natalia Szułdrzyńska
#słowoPRZECIWnienawiści – panel dyskusyjny.
Kamila Bubrowiecka - psycholożka, prof. Małgorzata Lisowska-Magdziarz UJ, dr Magdalena Żadkowska socjolożka UG i Michał Wroczyński rozmawiali o wadze słów i o ich wpływie na nasze życie i postawy społeczne. O języku, który kształtuje nasze poglądy oraz nastawienie do innych ludzi, kultur i przekonań. Gościem spotkania były Kobiety Wędrowne – uciekinierki z Czeczenii, które mimo hejtu jakiego doświadczają imigranci - w Gdańsku znalazły swoje miejsce na ziemi.
Trudno mówić, że ta emocjonująca dyskusja, która toczyła się także z widzami i słuchaczami przyniosła wyczerpujące odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tak złożonego i szerokiego zjawiska jakim jest „mowa nienawiści”, ale z pewnością stała się przyczynkiem do kolejnych rozmów o wielu jej obszarach. Począwszy od filozofii i genealogii nienawiści, poprzez rodzaje i sposoby komunikacji po rolę współczesnych mediów i narzędzi, aż po naszą świadomość i wrażliwość. Ten temat z pewnością będziemy kontynuować i dyskutować jeszcze wielokrotnie w przepięknych salach gdańskiego Hevelianum.
Kamila Bubrowiecka, prof. Małgorzata Lisowska-Magdziarz, Khedi Alieva, fot. Natalia Szułdrzyńska
dr Magdalena Żadkowska, Michał Wroczyński, Paula Rettinger-Wietoszko, fot. Natalia Szułdrzyńska
25 lat za niewinność - sprawa Tomasza Komendy.
Dzień zakończyło spotkanie z laureatem Grand Press 2018 dziennikarzem UWAGA TVN i SUPERWIZJER, Grzegorzem Głuszakiem oraz Teresą Komendą - matką Tomasza Komendy, który niewinnie przesiedział w więzieniu 18 lat. Projekcja filmów, spotkanie i dyskusja o roli reportera i wydawcy w sprawach, wymagających wieloletniego śledztwa dziennikarskiego. O trudnych uczuciach, uczciwości, oszustwach, presji i odwadze. A przy tym opowiedziana przez mamę Tomka Komendy historia zwyczajnej rodziny, która przechodzi przez piekło niesłusznych oskarżeń i utraty 18 lat życia. Spotkanie poprowadziła znakomita dziennikarka Dużego Formatu Anna Smigulec, która także napisała reportaż o człowieku niewinnie skazanym za zabojstwo pt. "Głupia sprawa"
Grzegorz Głuszak, Teresa Komenda i Anna Śmigulec, fot. Natalia Szułdrzyńska
Dzień piąty – "Dodawanie życia do każdego dnia"
Ewa Liegman, prezeska Hospicjum Pomorze Dzieciom, poprowadziła niezwykle inspirującą prelekcję i warsztat uważności. Jego tematem było zrozumienie nieuchronności śmierci jako drogi do odczuwania pełni życia. I dodawania życia do każdego dnia jaki mamy.
Gościem specjalnym był Jacek Hołub autor książki „Żeby Umarło przede mną.” Wydawnictwa CZARNE. Dyskutowaliśmy o realiach i codzienności rodzin niepełnosprawnych i nieuleczalnie chorych dzieci w Polsce, o rozwiązaniach systemowych, ale także o uczuciach towarzyszących opiekunom ludzi przewlekle chorych.
Tu także wywiązała się niezwykła dyskusja z widzami, którzy dzielili się sowimi czasem bardzo intymnymi doświadczeniami i emocjami. To spotkanie jest kolejnym dowodem na to jak wielu z nas dotykają te problemy i jak mało jest przestrzeni by o nich rozmawiać i szukać wspólnych rozwiązań.
Jacek Hołub, Ewa Liegmann, Paula Rettinger-Wietoszko
Dzień szósty – wrażliwość na Wojnie
Wojciech Jagielski jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy i reporterów wojennych był bohaterem spotkania poświęconego uważności i odwagi jakiej wymaga od reportera praca na froncie wojennym. Rozmowę o roli wrażliwości w pracy reportera i jego współpracy z fotoreporterem w czasie działań wojennych poprowadziła Beata Szewczyk z Radio Gdańsk. Spotkaniu towarzyszył pokaz fotografii Krzysztofa Millera i wspomnienie o nim - uważnym i bezkompromisowym autorze jednych z najbardziej wrażliwych zdjęć z wojny.
Wojciech Jagielski jak zawsze zafascynował widzów swoimi wspomnieniami z pracy pod presją strachu i realiów wojennych, ale także podzielił się refleksją na temat odporności psychicznej i sposobów radzenia sobie ze stresem wojennym.
Krzysztof Miller miała byc gościem pierwszej edycji festiwalu - planowaliśmy wspólnie wystawę jego fotografii. Niestety Krzysztof Miller nie zdołał poradzić sobie z zespołem stresu pourazowego. To spotkanie było wspomnieniem o nim i jego wrazliwości.
Fot Paula Rettinger-Wietoszko
Widownia wypełniła salę „Warszawa” w Gdyńskim Centrum Filmowym by posłuchać Wojciecha Jagielskiego w rozmowie z Beatą Szewczyk. Fot Paula Rettinger-Wietoszko
Fot Paula Rettinger-Wietoszko
Dzień siódmy – „Klątwa obfitości”
Bohaterką tego dnia była Ewa Ewart. Uczestniczyliśmy w pokazie jej najnowszego filmu „Klątwa obfitości” oraz spotkaniu i warsztacie reporterski z autorką. Dotyczył on powstawania filmu i fascynujących kulisów tworzenia światowej klasy dokumentów filmowych. Ale przede wszystkim w rozmowach z publicznością szukaliśmy sposobów na zmianę naszego stosunku do ekologii i polityki zarzadzania ochrona ginących skarbów naszej planety.
Film ujawnia walkę Ekwadoru o pogodzenie ekologicznych ambicji z trudnymi realiami gospodarczymi oraz znaczącymi interesami naftowymi. To dylemat, z jakim dziś zmaga się cały świat. Dramat Narodowego Parku Yasuni, jak w soczewce, skupia najbardziej palące problemy ekologiczne naszej planety.
Ewa Ewart w rozmowie z publicznością Gdyńskiego Centrum Filmowego. Fot. Anna Rezurak
Ewa Ewart reżyserka "Klątwy Obfitości", Fot. Anna Rezurak
Dzień ósmy - Gala Finałowa
Zwieńczeniem festiwalu była uroczysta Gala Finałowa, która odbyła się 12 kwietnia w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Galę poprowadził, podobnie jak w ubiegłym roku Janusz Daszczyński,
Kulminacyjnym momentem gali było oczywiście wręczenie nagród najlepszym polskim reporterom i dokumentalistom. W tym roku nagrody wręczali Ewa Ewart i Tomasz Raczek.
I oni również prowadzili z laureatami krótkie rozmowy na scenie teatru.
Poziom nadesłanych prac, zwłaszcza w kategorii reportażu prasowego znów bardzo pozytywnie zaskoczył jurorów i organizatorów. Jury zdecydowało więc o przyznaniu specjalnych wyróżnień.
Magda Roszkowska - laureatka Grand Prix w kategorii Reportaż Prasowy Profesjonaliści w rozmowie z Ewą Ewart, Fot. Anna Rezurak
Katarzyna Dąbkowska-Kułacz - laureatka Grand Prix w kategorii Reportaż Filmowy Profesjonaliści w rozmowie z Tomaszem Raczkiem, Fot. Anna Rezurak
Monika Szubrycht laureatka nagrody Twórca Szczególnie Wrażliwy odbiera nagrode z rąk Ewy Ewart, Fot. Anna Rezurak
Wrażliwi twórcy nagrodzeni!
Festiwal nagradza tych, którzy tę rzadką zdolność wrażliwej obserwacji i szacunku ukazują w swoich dziełach. Nagrodą dla zwycięzców są przepiękne statuetki autorstwa zakopiańskiego rzeźbiarza Marcina Rząsy, który przygotowuje je specjalnie na tę okazję. Pełną listę laureatów III edycji Festiwalu Wrażliwego znajdziesz tutaj >>>
Laureaci i organizatorzy Festiwalu Wrażliwego 2019, Fot. Anna Rezurak
„Festiwal powstał by docenić tych ludzi, którzy słowem i obrazem opowiadają świat. Prawdziwe historie.
W rzeczywistości medialnej, w której niewiele, nawet najbardziej drastycznych obrazów potrafi nas poruszyć. Gdzie zdewaluowała się moc słów takich jak; dramat, tragedia, rozpacz, miłość… pozostała nam właśnie wrażliwość, która pozwala zauważyć coś, co dzieje się między słowami. W ciszy. To wszystko, co można ująć subtelnością słów, obrazów lub niedopowiedzeniem. I to jest wielka sztuka. Sztuka wrażliwości.” – mówi Paula Rettinger – dyrektor festiwalu.
W imieniu Kury i Kapituły Honorowej Festiwalu gratulujemy zwycięzcom i nominowanym - jesteście dla nas inspiracją do uważniejszego patrzenia na świat i działania, by zmieniać go na lepsze.
Człowiek Wrażliwy 2019
Organizatorzy doceniają także ludzi wyjątkowych, którzy bezinteresownie pomagają innym. Człowiek Wrażliwy to szczególna kategoria stworzona, by uhonorować ludzi zaangażowanych w pomoc potrzebującym. Bez oczekiwań, za to z uważnością. Bez potrzeby rozgłosu – z serca. Wyjątkowi, oddani, pomocni, niezastąpieni. Wrażliwi na innych.
W tym roku nominacje zostały wskazane przez zespół Hospicjum Pomorze Dzieciom i Fundację Zostaw Swój Ślad. Zostało wybranych i nagrodzonych sześć szczególnych osób z różnych środowisk i o różnych rodzajach wrażliwości:
Jolanta Brendel - wolontariusz
O. Piotr Deczewski - kapelan
Dr Piotr Komarnicki - lekarz
Ryszard Trykosko - biznes
Monika Zalewska - dziennikarz
Ewa Sowińska - mentor
Stanisław Soyka dla hospicjów i wrażliwości.
Dopełnieniem gali był wzruszający recital Stanisława Soyki, który przyjechał specjalnie by wesprzeć naszą ideę najbardziej wrażliwą poezją i muzyką. Jesteśmy bardzo wdzięczni za ten koncert, za repertuar, który był pięknym ukoronowaniem i zamknięciem wszystkich wydarzeń festiwalowych.
Stanisław Soyka, Fot. Anna Rezurak
Na zakończenie gali dyrektor Festiwalu Paula Rettinger-Wietoszko, otrzymała w ramach podziękowania za tworzenie wyjątkowego wydarzenia kulturalnego w Trójmiescie, z rąk Michała Gucia – wiceprezydenta Gdyni medal Civitas e Mari – Dla Tych Którzy Odważnie Realizują Marzenia, przyznany jej przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka.
Michał Guć i Paula Rettinger-Wietoszko, Fot. Anna Rezurak
Wszyscy prowadzący, artyści, uczestnicy i organizatorzy pracują przy Festiwalu społecznie – nie biorąc w zamian nic prócz radości i satysfakcji, jaką daje niesienie pomocy połączone z rozwojem swojej wrażliwości.
- Dziękujemy z całego serca wszystkim firmom i ludziom, którzy zostawili swój ślad przy tworzeniu i urzeczywistnianiu idei Festiwalu Wrażliwego. Nie sposób wymienić każdego z nich, ale wierzymy, że podobnie jak my, mają ogromną satysfakcję i będą z nami nadal. Szczególnie dziękujemy Centrum Kultury w Gdyni i Urzędowi Miasta Gdynia, Gdyńskiemu Centrum Filmowemu, Teatrowi Muzycznemu w Gdyni, Centrum Hevelianum i Grupie Ergo Hestia, Loży Gdańskiej BCC, Kancelarii Podniesiński i Wspólnicy, Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej, oraz firmom: Operon, Damen i Eso Audit – dzięki Waszemu zaufaniu Festiwal może choć trochę zmienić nasze postrzeganie świata i zmobilizowac nas do działania. – mówi Paula Rettinger-Wietoszko.
DZIĘKUJEMY!
Relacje z poprzednich edycji znajdziesz tutaj >>>
Relacja z wystawy Najlepszej Grafiki Polskiej >>>powrót