Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X
Festiwal Wrażliwy

program


Najbliższa, III już edycja, odbędzie się w Trójmieście w dniach 4-12 kwietnia 2019 roku.
Naszymi gośćmi w najbliższej edycji będą między innymi:
Ewa Ewart, Wojciech Jagielski, Prof. Jerzy Bralczyk, Grzegorz Głuszak, Kamila Kielar, Krzysztof Story, Łukasz Pilip. Agnieszka Jucewicz, Jacek Hołub, Ewa Liegman i wielu innych.

Nagrody festiwalowe będą wręczać Ewa Ewart i Tomasz Raczek, a galę finałową festiwalu uświetni koncert Stanisława Soyki.

Goście, paneliści i prowadzący przyjadą i poprowadzą spotkania charytatywnie, a swoje miejsca na wydarzenia festiwalowe udostepnili nam: Gdyńskie Centrum Filmowe, Hevelianum, Teatr Muzyczny w Gdyni i Ergo Hestia. 

Dzieki temu większość wydarzeń jest bezpłatnych. :)
Całkowity dochód z festiwalu wspiera rodziny nieuleczalnie chorych dzieci i dziecięce hospicja domowe.
Bilety na płatne wydarzenia dostępne na eventim.pl >>>
Bilety na wybrane wydrzenia kupisz także w kasach Gdyńskiego Centrum Filmowego i na stronie www.gcf.org.pl >>>

 

2019-04-04

GALA OTWARCIA FESTIWALU ERGO HESTIA, Gdańsk, ul Jelitkowska 51

18:30 - 21:00

Wrażliwość słowa wrażliwość.Spotkanie ambasadorów, partnerów i przyjaciół festiwalu. Panel dyskusyjny z prof. Jerzym Bralczykiem, aukcja charytatywna >>>

WRAŻLIWOŚĆ słowa WRAŻLIWOŚĆ” – w ujęciu i barwnej opowieści prof. Jerzego Bralczyka.
Panel dyskusyjny z profesorem poprowadzi prof. Małgorzata Lisowska-Magdziarz Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego
Aukcja charytatywna unikalnych przedmiotów, spotkań i książek z autografami twórców.

Wrażliwość to także sprawa języka. Wyraża się w tym, jakich używamy słów, do kogo, w jakiej sytuacji, a jakich nie użylibyśmy nigdy. Jakimi słowami opisujemy świat i jakich używamy do tworzenia relacji z innymi. Wrażliwość językowa uczestników sfery publicznej kształtuje warunki życia społecznego. Wybitny polski językoznawca, profesor Jerzy Bralczyk, opowie o tym, czym jest językowa wrażliwość, na czym polega i jakie są jej zróżnicowane znaczenia i interpretacje.
 
Wartości w języku wg prof. Jerzego Bralczyka
 1. Operowanie wartościami jako podstawa skutecznej argumentacji;
 2. Zasadnicza opozycja: prawda i fałsz w działaniu retorycznym. Różne aspekty wykorzystywania pojęcia prawdy;
 3. Kulturowe i ideologiczne ograniczenia w posługiwaniu się wartościami. Jak tendencyjne użycie słów może wypaczać świadomość użytkowników języka;
 4. Propaganda i reklama jako pola tworzenia obrazu świata.
Zapraszamy na inspirujące spotkanie z niezwykłym człowiekiem i znawcą języka polskiego oraz dyskusję o wartościach jakie daje właściwe używanie słów w codziennym języku i komunikacji.
rozwiń opis

2019-04-05

FILMOWE NOMINACJE DO NAGRODY GŁÓWNEJGdyńskie Centrum Filmowe

18:00 - 21:00

Pokazy filmowe – dokument.Najlepsze dokumenty filmowe III edycji Festiwalu >>>

Pokazy filmów festiwalowych nominowanych do nagrody głównej festiwalu. Wybitne polskie dokumenty o ważniej społecznie tematyce.Tytuły filmów, które będzie można zobaczyć tego wieczoru:
 • Niebo bez gwiazd
 • Dwa Światy
 • Najbrzydszy samochód świata
 • Tama
 • Ludzie numery
 • Bracia Polacy mer

Jest to festiwal reportażu prasowego i dokumentu filmowego o tematyce szczególnie wrażliwej na wartości i problemy społeczne. Nazywamy go festiwalem wartości medialnych, twórczych i ludzkich.
Nagradzamy za uczciwość, prawdę, zaangażowanie, uważność, warsztat i odpowiedzialność za bohaterów swoich historii. 
Dzięki temu, możemy wspólnie oglądać wybrane przez jurorów nominowane do nagrody głównej festiwalu produkcje zarówno profesjonalnych, uznanych twórców jak i debiuty.
Wyszukujemy i zapraszamy do konkursu twórców szczególnie wrażliwych – ich filmy dokumentalne i reportaże, które niejednokrotnie pozostają poza głównym nurtem, co znaczy że często nie ma możliwości zobaczyć ich nigdzie indziej.

Bilety na:
gcf.org.pl >>>
eventim.pl >>>
rozwiń opis

2019-04-06

SPOTKANIA Z REPORTERAMIGdyńskie Centrum Filmowe

14:00 - 15:45

Kamila Kielar – "Świat oddycha skrzelami” Niezwykła opowieść z krainy "Niedźwiedzi-Duchów" i ich ekosystemie, który wpływa na cała planetę. WSTĘP WOLNY. Prowadzenie: Paweł Drozd, Polskie Radio, Program Trzeci >>>

Reporterka, podróżniczka, zgłebia tajemnice ginących gatunków niedźwiedzi.
Ma za sobą wiele samotnych,wypraw na daleką północ. Zajmuje się etologią dużych drapieżników. Opowie o tajemnicach i ekosystemie kanadyjskich niedzwiedzi-duchów, wielorybów i łososi oraz jego zaskakującym wpływie na los planety.

Pokaz zdjęć i fascynująca opowieść, będąca skutkiem niezwykłej wyprawy na daleką północ, w poszukiwaniu białych „niedźwiedzi-duchów”.

Kwestia ryb wydaje się kwestią wydumaną, jakby już naprawdę nie było innych problemów. Jakby nie ginęły ostatnie osobniki nosorożców, jakby urocze rysie z kitkami na uszach nie były zagrożone. Szkopuł w tym, że innych problemów wkrótce może nie być. 
Liczebność łososia spada dramatycznie, w ostatnich 30 latach czterokrotnie zwiększono jego wydobycie. Do tego dochodzą zmiany klimatu, farmy rybne i intensywna wycinka, wszystko to bezpośrednio wpływa na ryby i ich liczebność. Na powrót łososia do rzek czeka dziś 200 gatunków: innych ryb, niedźwiedzi, wilków, ptaków, wielkich ssaków morskich - a nawet drzew.  To cała sieć powiązań między gatunkami i między nami, bo przełowienie i gospodarka rybna dotyczy nas wszystkich, w diecie prawie miliarda ludzi ryby i owoce morza są najważniejszym źródłem białka. 
Megafonem tego regionu są niedźwiedzie-duchy, najrzadszy typ niedźwiedzia na świecie. Ta specyficzna mutacja, która miała szanse się wybić i utrzymać w tym izolowanym regionie, sprawia, że co dziesiąty niedźwiedź czarny jest biały i nie jest to albinizm. One również - jako że są na końcu łańcucha pokarmowego - dotkliwie odczuwają skutki przełowienia i masowego wymierania łososi. Zmuszone są zmieniać swoje nawyki, dietę, tereny na których żyją, zmniejsza się liczebność. Mówimy wiec głosem niedźwiedzi, bo ryby głosu nie mają.

Kamila Kielar
Od kilkunastu lat smakuje północ. W 2018 samotnie przepłynęła ponad 500km kajakiem morskim po Pacyfiku u wybrzeży Kolumbii Brytyjskiej w poszukiwaniu niedźwiedzi-duchów, najrzadszych niedźwiedzi na świecie. W 2017 samotnie przeszła 4700km po szlaku Pacific Crest Trail, wcześniej – również sama – przejechała rowerem Jukon w zimie, Alaskę i Kamczatkę. W Laponii i na Alasce miesiącami wędrowała, zarówno zimą, jak i latem. Kanadyjskie Terytoria Północno-Zachodnie przemierzała na nartach przy temperaturach spadających do -48 stopni. 
Podczas wypraw zbiera materiał reporterski na temat stanu przyrody, wzajemnych powiązań przyrodniczych oraz wpływu człowieka. Zajmuje się również etyką outdooru. Wielokrotnie publikowała w polskiej i zagranicznej prasie. 
Zajmuje się etologią dużych drapieżników i nawet je fotografuje. Zawodowo pisze, opowiada, szkoli oraz lideruje.
Trzykrotnie nominowana i dwukrotnie wyróżniona na Kolosach, nominowana do nagrody National Geographic Traveler, wyróżniona nagrodą im. Tonego Halika. Laureatka outdoorowych konkursów fotograficznych w USA i Kanadzie. 

WSTĘP WOLNY
rozwiń opis
16:00 - 17:45

Łukasz Pilip – spotkanie autorskie „Podwórko bez trzepaka opowieści z dzieciństwa”Rozmowa wokół nowej książki reporterskiej, na którą składają się znakomicie opowiedziane historie dzieci. WSTĘP WOLNY. Prowadzenie: Agnieszka Jucewicz - Wysokie Obcasy >>>

Reporter dużego Formatu i Wysokich Obcasów, laureat nagrody „Twórca Szczególnie Wrażliwy”
Spotkanie autorskie wokół jego nowej książki reporterskiej o dzieciństwie. Niezwykle wrażliwe studium młodości bohaterów, które obala mit o beztrosce i szczęśliwości najmłodszych lat. I odpowiedzialności dorosłych za warunki jakie tworzymy najmłodszym.
Właśnie ukazała się nowa książka Łukasza Pilipa, która opowiada o trudnym dzieciństwie jego bohaterów i daje do myślenia – szczególnie nam, dorosłym.
Zapraszamy na rozmowę z autorem, którego już dwukrotnie docenialiśmy na Festiwalu wrażliwym nie tylko za styl i sposób pracy, ale szczególnie za stosunek do swoich bohaterów. Bo jest z nimi nie tylko na czas pisania tekstu, Jest z nimi także potem. Jak prawdziwy przyjaciel.
To spotkanie to więc nie tylko okazja by porozmawiać na ważne tematy, ale także by poznać niezwykłego, wrażliwego i skromnego człowieka.
 
Czego chcą dzisiejsze dzieci?
Maciek wolałby, żeby koledzy nie przezywali go od dziecka kalek. Łukasz marzy o zdrowiu, ale twierdzi, że jego marzenia są jak dinozaury, czyli duże i wymarłe.  Nel, która dorasta na oceanach, czasami tęskni za lądem i mamą. Inny Maciek, geniusz z autyzmem, ma dość bycia dla innych zwierzęciem w cyrku. Krystian wytatuował sobie na kolanach dwie kropki – bo nigdy nie uklęknie przed policją ani sądem. Ale spełnienie tych próśb nie wystarczy. Dzieci chcą więcej – dostępu do ucha dorosłego. Posłuchajmy ich. 
 
„Reporter lekko przykucnął, ma wzrok na wysokości metra, czasem półtora, od ziemi. Patrzy na świat tak, jak jego bohaterowie - dzieci. A przecież reportaż, którego bohaterem nie jest dorosły, to zawsze ryzyko. Łatwo tu o przekroczenie granic, naruszenie intymności, krzywdę, która zostanie na resztę życia. Pilipowi udało się, dzięki powściągliwości i empatii, ustrzec przed tymi zagrożeniami. I pokazać, jak trudno jest dziś być dzieckiem. Ta książka to wielka lekcja uważności dla tych, którzy im towarzyszą. I punkt wyjścia do rachunku sumienia dorosłych.” 
Magdalena Kicińska, reporterka
 
„Niezwykle poruszające reportaże Łukasza Pilipa rozbijają w pył bezrefleksyjnie powielane przekonania, że lata dzieciństwa są cudowne i beztroskie. Książka stawia wiele pytań dotyczących dorastania, nie podsuwając prostych odpowiedzi i skłaniając do refleksji nad tym, jakie warunki wchodzenia w życie tworzymy naszym dzieciom.”
dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy
 
Łukasz Pilip (rocznik 1991) – Pochodzi z Połczyna-Zdroju. Absolwent Polskiej Szkoły Reportażu. Pieniądze na nią zarobił w kasynie w Las Vegas. Stały współpracownik „Dużego Formatu” i „Wysokich Obcasów”. Laureat Festiwalu Wrażliwego w kategorii „Twórca szczególnie wrażliwy”.

WSTĘP WOLNY :)
rozwiń opis
18:00 - 19:45

Krzysztof Story "Adres - Polska" - prezentacja i spotkanie autorskie >>>Niezwykły portret Polaków mieszkających w różnych miejscowościach pod takim samym adresem. WSTĘP WOLNY >>>

Laureat nagrody głównej festiwalu w kategorii debiut, za tekst „Adres, Polska”
6 tys. Km na rowerze i 150 historii. Reporterski i fotoreporterski portret Polski z perspektywy 150 różnych miejscowości i tego samego odwiedzonego w nich adresu. Niezwykły portret Polski i Polaków, mieszkających pod „tym samym adresem”.

POLSKA POD JEDNYM ADRESEM
Objechać Polskę rowerem, by w każdej miejscowości odwiedzić ten sam adres. Krzysztof Story podczas kilku wypraw spędził w drodze ponad 4 miesiące , na rowerze przejechał ponad 6000 kilometrów i dotarł do każdego z 16 województw. Wszędzie próbował odnaleźć tę samą ulicę i ten sam numer domu. Do obcych drzwi zapukał 150 razy. Zbierał historie tych, którzy za nimi mieszkają.
Rozmawiał z pielęgniarkami i chorymi, z nauczycielami i pijakami, żołnierzami i artystami, biednymi i bogatymi, starymi i młodymi, na wsiach i w miastach. Przede wszystkim słuchał tego, co mają do powiedzenia Polacy zza przypadkowych drzwi.
Podczas spotkania będziemy mogli także zobaczyć znakomite zdjęcia, które swoim bohaterom zrobił Krzysztof podczas tej niebanalnej podróży.
 
Projekt dostał Nagrodę Dziennikarzy na Kolosach 2017. A za reportaż, opowiadający o tej podróży pt. „Adres Polska” Krzysztof Story otrzymał główną nagrodę na naszym festiwalu w 2018 roku, w kategorii „Reportaż prasowy – debiut”.
 
#ZaDrzwiami to moja reporterska podróż przez Polskę. Wybrałem jeden przypadkowy adres. Konkretna ulica i numer domu. W podróży szukałem go w każdej kolejnej wsi i miasteczku. Pukałem do drzwi i rozmawiałem z ludźmi.
#ZaDrzwiami opowiadam:
 • Kim jest Polak zza przypadkowych drzwi?
 • Czy zawsze trzeba jechać daleko?
 • Czy warto rozmawiać z obcymi ludźmi?
 
Krzysztof Story - dziennikarz, który dużo podróżuje. Współpracuje z "Tygodnikiem Powszechnym", spotkać można go w magazynach podróżniczych i górskich. Chciałby żyć wiecznie, póki co wiecznie brakuje mu czasu. W podróży szuka piękna natury i ciekawych spotkań, ale lubi też po prostu patrzeć na świat przez okno pociągu. Za największą wartość uważa ciekawość świata. Zdjęcia i teksty publikuje na www.storyofalife.pl


WSTĘP WOLNY :)
rozwiń opis

2019-04-07

ROZMOWY NA WAŻNE TEMATYHEVELIANUM, WOZOWNIA ARTYLERYJSKA, Gdańsk ul. Gradowa 8

14:00 - 15:45

Agnieszka Jucewicz „Czując” - rozmowy o emocjach zawarte w nowej książce autorki.Prowadzenie: Anna Śmigulec - Duży Format WSTĘP WOLNY >>>

Spotkanie autorskie z byłą redaktor naczelną „Wysokich Obcasów” w temacie jej nowej książki pt „Czując”, która ukazuje się w marcu dzięki wydawnictwu „Agora”.
 
Autorka bestsellerowej serii „Żyj wystarczająco dobrze”, „Kochaj wystarczająco dobrze” i „Wybieraj wystarczająco dobrze” bierze na warsztat emocje i uczucia. W mądrych, poruszających, i nieoczywistych rozmowach z najwybitniejszymi ekspertami od tematu – psychologami i psychoterapeutami (Bogdanem de Barbaro, Bartłomiejem Dobroczyńskim, Danutą Golec, Ewą Chalimoniuk, Zofią Milską-Wrzosińską, Anną Król-Kuczkowską, Paulem Boomem, Cezarym Żechowskim i Andrzejem Depko) wychodzi daleko poza stereotypowe rozumienie roli konkretnych emocji i uczuć w naszym życiu i relacji z innymi, odkrywając ich prawdziwe, głębokie i często nie uświadamiane przyczyny, uwarunkowania i objawy.
 
Poznajemy więc: poczucie winy/krzywdy, radość, lęk, wdzięczność, złość, zazdrość/zawiść,  pokorę, nudę, lęk przed bliskością, wstyd, miłość, przyjemność, poczucie straty, namiętność, euforię, współczucie i smutek z perspektywy jaką daje wiedza i doświadczenie znawców ludzkiej psychiki i, co najważniejsze, w sposób, który pozwala na odkrywczy wgląd we własne przeżycia i emocje. Doskonała lektura będąca również użytecznym narzędziem rozwoju osobistego, samoświadomości i inteligencji emocjonalnej.
 
 
Z lękiem przed bliskością jest inaczej niż z lękiem wysokości. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że się jej boją ani że jej unikają.
 
O tym, czy coś nam się podoba, czy nie, decydują nie tylko nasze zmysły, ale w dużej mierze to, co na ten temat myślimy.
 
Umiejętność przyjmowania czyni nas pełniejszymi ludźmi. Jeśli nie mamy w sobie wdzięczności, to wydaje się nam, że niczego nie warto od innych brać.
 
Dziecko nie powinno być pokorne. Bo u dziecka to jest zbyt blisko zgody na doświadczanie krzywdy. U dorosłego jest już inaczej. Pokora dorosłego to jest antypycha.
 
Ta kultura ma jedno kryterium oceny smutku: czy jesteś w stanie funkcjonować i wykonywać swoje obowiązki, czy nie.
 
Są ludzie, którzy jakoś funkcjonują, pracują, zakładają rodziny, ale nie są w stanie odczuwać przyjemności. Części z nich nawet nie zdaje sobie sprawy, że coś ich w życiu omija.  To się leczy.
rozwiń opis
16:00 - 17:45

#słowoPRZECIWnienawiści Panel dyskusyjny o roli słowa w naszym życiu i komunikacji. Rozmowa z udziałem naukowców, psychologów i znawców mediów. WSTĘP WOLNY >>>

Jako, że SŁOWO jest tematem przewodnim festiwalu, chcemy rozmaiwać o wadze wypowiadanych i pisanych słów, o ich skutkach dla polityki, jakości debaty publicznej, ale przede wszystkim dla społeczeństwa.
O wpływie słów używanych mediach na nasze życie i postawy społeczne. O języku, który kształtuje nasze poglądy oraz nastawienie do innych ludzi, kultur i przekonań.  O kierunkach, trendach w jakich zmierza komunikacja medialna. Jako przeciwwagę chcemy porozmawiać z psychologiem hospicynym o tym jak ważną rolę odgrywa „dobre słowo” w sytuacjach kryzysowych czy ostatecznych.

Prowadzenie Michał Wroczyński, lekarz, twórca systemu monitorowania hejtu za pomocą sztucznej inteligencji.
W panelu uczestniczą:
prof. Małgorzata Lisowska-Magdziarz Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, pisząca aktualnie książkę o mowie nienawiści, 
dr Magdalena Żadkowska, socjolog z Uniwersytetu Gdańskiego, specjalizująca się w komunikacji medialnej, 
Kamila Bubrowiecka, psycholog hospicjum Pomorze Dzieciom,
prof. Piotr Augustyniak, filozof, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.
rozwiń opis
18:00 - 20:00

Grzegorz Głuszak laureat Grand Press 2018 - reportaż interwencyjny - Sprawa Tomasza KomendyProwadzenie: Anna Śmigulec - Duży Format. WSTĘP WOLNY >>>

25 LAT ZA NIEWINNOŚĆ

Projekcja materiałołw filmowych i spotkanie z dziennikarzem UWAGA TVN i SUPERWIZJER, laureatem Grand Press 2018 oraz matką Tomasza Komendy, ktoóry niewinnie przesiedział w więzieniu 18 lat. Dyskusja o roli reportera i wydawcy w sprawach wymagających wieloletniego śledztwa dziennikarskiego.

O sprawie Komendy
Historia tego reportażu zaczyna się nie od bohatera lecz od jego matki Teresy. To z nią udało mi się nawiązać relację kiedy Tomek był jeszcze w zakładzie karnym. Już na pewnym etapie - choć przekroczyło to pewnie pewne granice dziennikarstwa - Pani Teresa mówiła mi "mój piaty synku" a ja jej "moja druga mamo".  Z kolei Tomek dzwonił do mnie wielokrotnie z zakładu karnego. Ufając mi rodzina poprosiła o pomoc. Czy pomogłem? Pewnie trochę tak bo Tomek jest dziś wolnym człowiekiem choć to tylko w niewielkim stopniu moja zasługa. Kiedy Sędzia Sądu Penitencjarnego mówił "udzielam Tomaszowi Komendzie warunkowego, przedterminowego zwolnienia" czułem prawdziwą satysfakcję - wstałem i na sali sądowej zacząłem klaskać. Wiem, zachowałem się nie profesjonalnie ale po wielu miesiącach pracy emocje wzięły górę nad profesjonalizmem. Kiedy Sędzia Sądu Najwyższego mówił "uniewinniam Tomasza Komendę" wiedziałem, że wspólnie z policjantem Remigiuszem i Prokuratorami Dariuszem Sobieskim i Robertem Tomankiewiczem zrobiliśmy coś co w polskim systemie sądowniczym do tej pory się jeszcze nie zdarzyło. 
 
Grzegorz Głuszak - z dziennikarstwem związany od ponad dwudziestu lat. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji im K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Współautor książki  "Skompromitować papieża" (Grzegorz Głuszak/Piotr Litka) oraz autor książki "25 lat niewinności".  Reporter programów Uwaga i Superwizjer TVN, specjalizuje się w tematyce meandrów polskiego wymiaru sprawiedliwości. Wyróżniony na festiwalu twórczości telewizyjnej Camera Obscura, kilkakrotnie nominowany do nagrody Grand Press. Jego reportaż o sprawie Tomasza Komendy został uznany za najlepszy reportaż telewizyjny w konkursie Grand Press 2018, Grzegorz Głuszak zajął też trzecie miejsce w plebiscycie Dziennikarz Roku Grand Press 2018. Za sprawę Komendy otrzymał też nagrodę MediaTor w kategorii DetonaTOR oraz wyróżnienie honorowe Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego
rozwiń opis

2019-04-09

TRUDNE TEMATYHEVELIANUM, WOZOWNIA ARTYLERYJSKA, Gdańsk ul. Gradowa 8

18:00 - 20:00

„DODAWANIE ŻYCIA DO KAŻDEGO DNIA”Ewa Liegman i Jacek Hołub warsztat uważności i panel dyskusyjny wokół książki reporterskiej "Żeby umarło przede mną" WSTĘP WOLNY>>>

Ewa Liegman - inspirująca prelekcja, dyskusja i warsztat uważności.
Gość specjalny Jacek Hołub autor książki reporterskiej „Żeby umarło przede mną.” Wydawnictwo „CZARNE”
Ewa Liegman – prezes zarządu hospicjum Pomorze Dzieciom, partnera głównego III edycji festiwalu. Głównym hasłem hospicjum jest „Dodawanie życia do każdego dnia”.
 
W hospicjum codziennie uczę się wrażliwości od dzieci, młodych ludzi, którym przychodzi dojrzewać dużo szybciej. Okazuje się, że im bardziej napełniamy się miłością, naturalnie stajemy się wrażliwsi, czyli widzimy więcej i głębiej, a to pomaga nam przejść na drugą stronę. Każdy kamień na sercu, który podpowiada nam: "nie chcę być wrażliwy, nie chcę kochać, by nie cierpieć" jest wielką pułapką ściągającą w dół jak wielki ciężar nie do uniesienia w najważniejszych, życiowych momentach.
 
Wrażliwość jest więc nierozłączana z miłością, która nadaje sens wędrówce przez życie. Wrażliwość pozwala dostrzegać kolory, zmiany pór roku i się nimi zachwycać, zapachy, smaki, dotyk, ciepło ludzkich dłoni, dźwięki natury, muzyki...
A to wszystko po to, by skontaktować się z najgłębszą częścią siebie - poruszyć struny swojego serca i usłyszeć melodię, którą nuciło niebo, gdy przychodziliśmy na świat, by wypełnić jedyną w swoim rodzaju misję: MISJĘ SWOJEGO SPEŁNIENIA I SZCZĘŚCIA.

„Żeby umarło przede mna?.”  
W latach 2008–2017 za niepełnosprawne uznano 218 tysięcy dzieci. Część z nich, tych najciężej chorych i głęboko niepełnosprawnych intelektualnie, pozostanie dziećmi do końca życia. Aż do śmierci będą potrzebowały pomocy przy wykonywaniu najprostszych czynności: myciu, jedzeniu, załatwianiu potrzeb fizjologicznych.
Napisałem tę książkę, by pokazać, co ich matki przeżywają na co dzień. Bardzo rzadko słyszymy ich głos. Nikt nie jest w stanie opowiedzieć, co czuje żona porzucona przez męża z powodu wady genetycznej ich córki. Matka próbująca opanować atak szału niepełnosprawnego intelektualnie dwudziestopięciolatka. Kobieta patrząca na wijące się z bólu kilkumiesięczne niemowlę. Żegnająca dziecko w szpitalnej kostnicy. Nikt oprócz nich samych.
Ta książka to opowieści pięciu kobiet. Spisywałem je przez rok. Nie chciałem, żeby wyszedł z tego zbiór lukrowanych opowiastek o cudownym darze cierpienia i szczęściu płynącym z bycia rodzicem nieuleczalnie chorych córki czy syna. Nie chciałem idealizować ani straszyć. Nie szukałem sensacji. Chciałem rozmawiać z nimi tak szczerze, jak to tylko możliwe. Na ile starczy mi odwagi, żeby pytać, a im, żeby mówić.

Jacek Hołub – były dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Rzecznik Towarzystwa „J-elita”, które pomaga osobom z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit (od 2001 roku zmaga się z chorobą Leśniowskiego-Crohna). Współpracownik portalu Niepełnosprawni.pl i magazynu „Integracja”. Za książkę „Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci” nominowany w 2018 r. do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej i nagrody MediaTory w kategorii ObserwaTOR. Współautor książki „Ojciec Tadeusz Rydzyk. Imperator”, reporterskiej biografii dyrektora Radia Maryja.
rozwiń opis

2019-04-10

FESTIWAL WRAŻLIWY KIDSGdyńskie Centrum Filmowe

10:00 - 12:30

Pokazy filmowe i dyskusje o wartościach dla młodzieży, występ gościnny Teatru Dziecięcego JANTRAKprowadzenie: Beata Szewczyk - Radio Gdańsk >>>

Pokazy filmów festiwalowych dla dzieci i dyskusje o wartościach.
Spotkanie dedykowane młodym widzom – uczniom pomorskich szkół.
Spotkanie uświetni występ najmłodszych aktorów z teatru dziecięcego "Jantrak", którzy zapraezentuja epizod sceniczny pod tytułem "Oki mema, mema"
Festiwal powstał po to, by połączyć atrakcyjną formę edukacji młodzieży z prawdziwą inspiracją i pomaganiem dzieciom nieuleczalnie chorym z dziecięcych hospicjów domowych.
 
W Gdyńskim Centrum Filmowym odbędą się spotkania z reportażem filmowym dedykowane młodzieży od 12 roku życia.
Towarzyszyć im będzie zarówno dyskusja z zaproszonymi gośćmi, jak i z młodymi widzami. 
Wydarzenia prowadzić będzie Beata Szewczyk z Radio Gdańsk.
Prezentujemy reportaże i dokumenty filmowe, które opowiadają prawdziwe historie ludzi i skłaniają do przemyśleń i rozmowy o tematach, które często umykają nam w codzienności. Film jest też doskonałym sposobem by oddziaływać na emocje młodych widzów i otwierać im oczy na ważne sprawy dnia codziennego.
Filmy nie są długie, a po każdym z nich rozmawiamy i wyciągamy wnioski z tego, co wspólnie zobaczyliśmy i doświadczyliśmy.
 
Selekcjonujemy te dokumenty, które mogą pomóc dzieciom lepiej zrozumieć ich codzienne problemy: nietolerancję, przemoc, hejt, uzależnienia, odmienność, odejście czy śmierć bliskiej osoby. Chcemy zainspirować młodzież, by pokazała samodzielnie nakręcone filmiki na temat ich własnych problemów, doświadczeń i dokonań. By kreatywnie spędzała czas z komórką i komputerem. I budowała swoją wrażliwość na świat.
Zapraszamy więc młodych twórców, a nauczycieli i rodziców inspirujemy do wspierania ich kreatywności i warsztatu
Podczas ubiegłych edycji festiwalu młodzież pokazała nam jak ważne, potrzebne i ciekawe są dla nich takie dyskusje. Z jaką pasją potrafią rozmawiać i wymieniać poglądy.
 
Bilet kosztuje 15 PLN, bilety grupowe (powyżej 10 osób) 10 PLN, a bilety dla dzieci niepełnosprawnych symboliczną złotówkę. 
Bilety kupisz tutaj >>> lub w kaszch Gdyńskiego Centrum Filmowego
Całkowity dochód z biletów zostanie przeznaczony na pomoc chorym dzieciom – podopiecznym Fundacji Zostaw Swój Ślad, która jest organizatorem festiwalu.
rozwiń opis

WOJNA i WRAŻLIWOŚĆGdyńskie Centrum Filmowe

18:00 - 20:00

WOJCIECH JAGIELSKI - WRAŻLIWOŚĆ NA WOJNIE - pokaz fotografii Krzysztofa MilleraRozmowa o roli wrażliwości w pracy reportera i jego współpracy z fotoreporterem na froncie. Spotkaniu towarzyszy pokaz fotografii Krzysztofa Millera >>>

Wojciech Jagielski jest jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy i reporterów wojennych.
Dziennikarz, reportażysta długoletni publicysta Gazety Wyborczej, współpracował także min. z Tygodnikiem Powszechnym, Polską Agencją Prasową, Le Monde i BBC.
Autor takich książek jak: Dobre miejsce do umierania, Modlitwa o deszcz, Wieże z kamienia, Nocni wędrowcy, Wypalanie traw, Wszystkie wojny Lary i ostatnio wydanej: Na wschód od zachodu.
Wielokrotnie nagradzany wyróżnieniami literackimi i narodowymi.
Rozmowa o roli wrażliwości w pracy reportera i jego współpracy z fotoreporterem na froncie.
Spotkaniu towarzyszy pokaz fotografii Krzysztofa Millera- wieloletniego współpracownika Wojciecha Jagielskiego i wspomnienie o nim - wyjątkowym, uważnym, bezkompromisowym człowieku i fotoreporterze.
Krzysztof Miller miał swój własny styl pracy i pokazywania tego, co dzieje się na wojnie z perspektywy zwykłych ludzi.
Opublikował książkę „13 wojen i jedna. Prawdziwa historia reportera wojennego”. W 2012 powstał film dokumentalny pt. W oku Boga, autorstwa Wojciecha Królikowskiego, poświęcony pracy fotoreporterskiej Krzysztofa Millera. W 2014 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Przez kilka lat zmagał się zespołem stresu pourazowego. 9 września 2016 roku popełnił samobójstwo.
Dziś wspominamy go jako człowieka i fotoreportera, którego wrażliwość może być inspiracją dla wielu twórców.
Po pokazie do nabycia będzie ostatni album z fotografiami Krzysztofa Millera.
 
Bilety normalne 30,00 PLN  Ulgowe 15,00 PLN 
BILETY KUPISZ TUTAJ >>>>
LUB TUTAJ >>>

TWÓJ UDZIAŁ POMAGA! Dochód z festiwalowych przeznaczony jest na pomoc nieuleczalnie chorym dzieciom - podopiecznym Fundacji Zostaw Swój Ślad i dziecięcym hospicjom domowym.
Partnerem wydarzenia jest kancelaria Podniesiński i Wspólnicy Adwokacji i Radcowie Prawni.
rozwiń opis

2019-04-11

FESTIWAL WRAŻLIWY KIDSGdyńskie Centrum Filmowe

10:00 - 12:30

Pokazy filmowe i dyskusje o wartościach dla młodzieżyprowadzenie: Beata Szewczyk - Radio Gdańsk >>>

Festiwal powstał po to, by połączyć atrakcyjną formę edukacji młodzieży z prawdziwą inspiracją
i pomaganiem dzieciom
 nieuleczalnie chorym z dziecięcych hospicjów domowych.
 
W Gdyńskim Centrum Filmowym odbędą się spotkania z reportażem filmowym dedykowane młodzieży od 14 roku życia.
Towarzyszyć im będzie zarówno dyskusja z zaproszonymi gośćmi, jak i z młodymi widzami. 
Wydarzenia prowadzić będzie Beata Szewczyk z Radio Gdańsk.
Prezentujemy reportaże i dokumenty filmowe, które opowiadają prawdziwe historie ludzi i skłaniają do przemyśleń i rozmowy o tematach, które często umykają nam w codzienności. Film jest też doskonałym sposobem by oddziaływać na emocje młodych widzów i otwierać im oczy na ważne sprawy dnia codziennego.
Filmy nie są długie, a po każdym z nich rozmawiamy i wyciągamy wnioski z tego, co wspólnie zobaczyliśmy i doświadczyliśmy.
 
Selekcjonujemy te dokumenty, które mogą pomóc dzieciom lepiej zrozumieć ich codzienne problemy: nietolerancję, przemoc, hejt, uzależnienia, odmienność, odejście czy śmierć bliskiej osoby. Chcemy zainspirować młodzież, by pokazała samodzielnie nakręcone filmiki na temat ich własnych problemów, doświadczeń i dokonań. By kreatywnie spędzała czas z komórką i komputerem. I budowała swoją wrażliwość na świat.
Zapraszamy więc młodych twórców, a nauczycieli i rodziców inspirujemy do wspierania ich kreatywności i warsztatu
Podczas ubiegłych edycji festiwalu młodzież pokazała nam jak ważne, potrzebne i ciekawe są dla nich takie dyskusje. Z jaką pasją potrafią rozmawiać i wymieniać poglądy.
 
Bilet kosztuje 15 PLN, bilety grupowe (powyżej 10 osób) 10 PLN, a bilety dla dzieci niepełnosprawnych symboliczną złotówkę. 
bilety kupisz tutaj >>> lub w kasach Gdyńskiego Centrum Filmowego
Całkowity dochód z biletów zostanie przeznaczony na pomoc chorym dzieciom – podopiecznym Fundacji Zostaw Swój Ślad, która jest organizatorem festiwalu.

 
rozwiń opis

ROZMOWY O PLANECIEGdyńskie Centrum Filmowe

17:30 - 21:00

Ewa Ewart – „Klątwa Obfitości” Pokaz najnowszego filmu Ewy Ewart i warsztat reporterski z autorką dla każdego, kto chce poznać tajniki tworzenia dokumentu filmowego światowej klasy >>>

Pokaz filmu Ewy Ewart „Klątwa obfitości” oraz warsztat reporterski z autorką dotyczący powstawania filmu i pracy reportera. Niezwykła opowieść o etapach powstawania filmu, budowania historii i warsztacie reporterskim.
Spotkanie, podczas którego autorka opowiada o całej historii powstawania filmu dokumentalnego światowego formatu. Od otrzymania tematu, poprzez badania i rozeznanie w terenie, po kompletowanie zespołu, docieranie do bohaterów, przechodzenie przeszkód formalnych i ludzkich, aż po montaż, podkładanie muzyki i popularyzację dzieła.
Film ujawnia walkę Ekwadoru o pogodzenie ekologicznych ambicji z trudnymi realiami gospodarczymi oraz znaczącymi interesami naftowymi. To dylemat, z jakim dziś zmaga się cały świat. Dramat Narodowego Parku Yasuni, jak w soczewce, skupia najbardziej palące problemy ekologiczne naszej planety.
W samym sercu lasu deszczowego Ekwadoru toczy się konieczna globalna debata na temat postępu, zrównoważonego rozwoju gospodarczego i zmian klimatycznych.
Stawką jest nasze przetrwanie.
Film stawia dwa kluczowe pytania, które dziś stały się jeszcze bardziej aktualne niż kiedykolwiek wcześniej.
Czy powinniśmy zostawić ropę naftową w ziemi?
I czym ryzykujemy, zważywszy na ekologiczne konsekwencje kontynuowania wydobycia ropy naftowej, jeżeli odrzucimy radykalną zmianę naszego podejścia do jej eksploatacji na całym świecie?
Autorka – niezwykła, otwarta i inspirująca – zaprasza do dyskusji i zadawania pytań zarówno fachowych, dotyczących warsztatu reportera jak również tych ludzkich, dotyczących emocji i tematu jej reportaży oraz ludzi spotkanych po drodze.
Ewa Ewart – dziennikarka, reżyserka i producentka filmów dokumentalnych. Pracowała w hiszpańskiej agencji prasowej EFE, w Sekcji Polskiej Radia BBC w Waszyngtonie, w amerykańskiej stacji telewizyjnej CBS i redakcji dokumentu społeczno-politycznego BBC TV. W Polsce współpracuje z TVN24 i TVN24Bis.
Laureatka prestiżowych nagród w dziedzinie dokumentu, w tym trzykrotnie brytyjskiej „Royal Television Society”; dwukrotnie nominowana do amerykańskiej nagrody„Emmy, otrzymała amerykańską nagrodę Peabody i Nagrodę im. Andrzeja Wojciechowskiego.
Dwukrotna laureatka Wiktora w kategorii Najlepszy Program Telewizyjny.
 
 "Jak dobrze, że są takie inicjatywy jak Festiwal Twórczości Wrażliwej Społecznie!  Odnoszę wrażenie że dziś wrażliwość to cecha postrzegana jako ułomność charakteru, której należy się wstydzić. Dla wielu to oznaka słabości i życiowej niezaradności.
Dla mnie to piękna umiejętność uważności oraz otwartości wobec drugiego człowieka, niezależnie od tego kim jest i co sobą reprezentuje. W naszej nieustannej gonitwie do przodu to wrażliwość pozwala zatrzymać się obok niego i poświęcić mu chwilę. Tak niewiele, a tak dużo może znaczyć."
Ewa Ewart
 
Bilety na spotkanie: 35,00 PLN normalne 20,00 PLN ulgowe
Bilety kupisz TUTAJ >>>
Lub TUTAJ >>>
TWÓJ UDZIAŁ POMAGA! Dochód z wydarzeń festiwalowych przeznaczony jest na pomoc nieuleczalnie chorym dzieciom - podopiecznym Fundacji Zostaw Swój Ślad i dziecięcym hospicjom domowym. Autorka także prowadzi dla Was to spotkanie charytatywnie :)

rozwiń opis

2019-04-12

GALA FINAŁOWA FESTIWALUTeatr Muzyczny w Gdyni - Scena NOVA

18:30 - 21:00

Gala wręczenia nagród festiwalowych - "Oskarów Wrażliwości" najlepszym polskim reporterom. W tym roku nagrody wręczą im Ewa Ewart i Tomasz Raczek. Galę uświetni niezwykły koncert - recital Stanisława Soyki >>>

Zwieńczeniem festiwalu jest uroczysta Gala Finałowa, a jej kulminacyjnym momentem - wręczenie nagród najlepszym polskim reporterom i dokumentalistom.
Nagrody wręczają w tym roku niekwestionowane autorytety. Twórca i krytyk filmowy - Ewa Ewart i Tomasz Raczek.
Prowadzenie gali - Janusz Daszczyński.
Gościem honorowym będzie wiceprezydent Miasta Gdyni Michał Guć.

 
Festiwal nagradza tych, którzy tę rzadką zdolność wrażliwej obserwacji i szacunku ukazują w swoich dziełach. Nagrodą dla zwycięzców są unikalne statuetki autorstwa zakopiańskiego rzeźbiarza Marcina Rząsy, który przygotowuje je specjalnie na tę okazję.

Organizatorzy doceniają także ludzi wyjątkowych, którzy bezinteresownie pomagają innym. Człowiek Wrażliwy to szczególna kategoria stworzona, by uhonorować ludzi zaangażowanych w pomoc potrzebującym. Bez oczekiwań, za to z uważnością. Bez potrzeby rozgłosu – z serca. W tym roku nagrodę otrzyma 5 wyjątkowo wrażliwych ludzi z Pomorza. Do nagrody nominuje w tym roku partner główny festiwalu - hospicjum Pomorze Dzieciom.
Gali towarzyszył będzie niezwykły recital Stanisława Soyki, który podobnie jak wszyscy prowadzący galę – zagra dla nas charytatywnie – z potrzeby serca.
KUP BILET >>>
Bilety na spotkanie: 120 PLN – TWÓJ UDZIAŁ POMAGA!

Dochód z wydarzeń festiwalowych przeznaczony jest na pomoc nieuleczalnie chorym dzieciom - podopiecznym Fundacji Zostaw Swój Ślad i dziecięcym hospicjom domowym. Goście gali także występują dla Was charytatywnie :)
rozwiń opis