Szukamy opowieści, które otwierają oczy. Dzięki którym zobaczymy drugiego człowieka i odważymy pochylic sie nad nim. 
Uważności, która pomoże nam lepiej go zrozumieć  i wrażliwości, która da nam odwagę, by działać.

program

Ze względu na ograniczenia pandemiczne nieststy możemy wszyscy spotkać się twarzą w twarz podczas festiwalu.
Realizujemy je w formule hybrydowej.
 A więc, specjalnie dla naszej drogiej widowni, 

oznaczone wydarzenia będą transmitowane na żywo
na naszym profilu Facebook.
Linki poniżej! 
Bądźcie z nami :)


DZIEŃ PIERWSZY

UROCZYSTA GALA OTWARCIA V EDYCJI

06.10.2021 godz.: 18.30-20.30
Ergo Hestia, Gdańsk, ul. Jelitkowska 51


 Wydarzenie na Facebook będzie transmitowane na żywo  >>> 

W programie gali:

Podsumowanie 5 edycji Festiwalu Wrażliwego, zmian i trendów społecznych
oraz rozwoju ekonomii wartości oraz znaczenia przywództwa zrównoważonego rozwoju.


"Czy i jak odpowiedzialne przywództwo
może uchronić nas przed EKOCYDEM
- klimatycznym samobójstwem?"

Debata klimatyczna dla przedsiębiorców.
z udziałem przedstawicieli biznesu, samorządów i nauki i mediów.


Uczestnicy debaty:

Piotr Ciechowicz

Wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Pomorza
Piotr Ciechowicz
Od 2007 wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Pomorza. Nadzoruje  prace Regionalnej Instytucji Finansującej oraz Działu Obsługi Inwestora. Odpowiada za dystrybucję środków z Funduszy Europejskich dla firm i instytucji otoczenia biznesu w formie bezzwrotnych dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego 2014-2020 (również w latach 2007-2013) oraz w ramach programów krajowych w tym: Pożyczka Rewitalizacyjna. Posiada doświadczenia w realizacji innowacyjnych projektów kierowanych do firm i instytucji. W ostatnich latach nadzorował międzynarodowe projekty  wspierające postawy proekologiczne wśród przedsiębiorców - projekt „CIRTOINNO, Circular economy tools to support innovation in green and blue tourism SMEs”, dotyczący gospodarki obiegu zamkniętego w turystyce oraz projekt „Turystyka Wellbeing w regionie Południowego Bałtyku - Przewodnik po dobrych praktykach i Promocja”. Przy realizacji działań w/w projektów, promujących troskę o środowisko naturalne, ARP nawiązała współpracę z wieloma instytucjami w kraju i za granicą w tym z Agencją Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Turystyki.

 

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.

Ewa Ewart

Dziennikarka, reżyserka i producentka filmów dokumentalnych

Ewa Ewart
Dziennikarka, reżyserka i producentka filmów dokumentalnych. Absolwentka iberystyki na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 80-ych pracowała, początkowo jako tłumaczka, a potem dziennikarka dla hiszpańskiej agencji prasowej EFE, następnie, między innymi,  jako korespondentka Sekcji Polskiej Radia BBC w Waszyngtonie.

Od 1990 do 1992 r. pracowała w Moskwie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej CBS. Przez kolejne dwadzieścia lat była związana z redakcja dokumentu społeczno-politycznego BBC TV. W Polsce współpracuje z TVN24 i TVN24Bis.

Laureatka prestiżowych nagród w dziedzinie dokumentu, w tym trzykrotnie brytyjskiej „Royal Television Society”; dwukrotnie nominowana do amerykańskiej nagrody„Emmy”. Za film „Dzieci Biesłanu” otrzymała amerykańska nagrodę Peabody, uważana powszechnie za telewizyjnego Pulitzera. W październiku 2009 Ewa Ewart otrzymała za nie Nagrodę im. Andrzeja Wojciechowskiego.
Dwukrotna laureatka Wiktora w kategorii Najlepszy Program Telewizyjny („Dokumenty Ewa Ewart”).

Michał Guć

Wiceprezydent Gdyni ds. innowacji

Michał Guć
Wiceprezydent Gdyni ds. innowacji

W mieście Gdynia odpowiada za: pozyskiwanie funduszy europejskich, współpracę z sektorem pozarządowym, aktywizację i wsparcie seniorów, pomoc społeczną, ekonomię społeczną, programy rewitalizacji i organizacji społeczności lokalnej, budżet obywatelski, administrację architektoniczno-budowlaną, ochronę środowiska, gospodarkę odpadami, innowacje społeczne.
Przewodniczy Gdyńskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego, Gdyńskiej Radzie ds. Seniorów oraz Radzie ds. Budżetu Obywatelskiego. Jest pełnomocnikiem prezydenta miasta Gdyni do spraw aktywności obywatelskiej. Był inicjatorem i autorem pierwszego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej kompleksowego programu współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi. To nowatorskie rozwiązanie, nazywane "modelem gdyńskim", zostało w 1995 roku nagrodzone w unijnym konkursie „Innowacje lokalne w gminach" i stało się wzorem dla wielu polskich miast. W 2009 roku gdyński Program Współpracy został nagrodzony Europejską Nagrodą Sektora Publicznego.

Jacek Piskozub

Oceanograf i klimatolog, wiceprzewodniczący Zespołu d/s Kryzysu Klimatycznego przy Prezesie PAN
Prof. dr hab. Jacek Piskozub jest oceanografem i klimatologiem specjalizującym się w badaniu oddziaływania morza i atmosfery. Pracując naukowo spędził rok na morzu, rok w Niemczech i dwa lata w Kalifornii. Zaowocowało to ponad 50 artykułami naukowymi oraz wieloma wykładami i wywiadami popularyzującymi naukę o klimacie. Jacek Piskozub jest kierownikiem Zakładu Dynamiki Morza oraz Przewodniczącym Rady Naukowej w Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie a także redaktorem naczelnym czasopisma naukowego Oceanologia. Od niedawna pełni funkcję zastępcy przewodniczącego Zespołu d/s Kryzysu Klimatycznego przy Prezesie PAN. 

Mario Everardo Zamarripa Gonzalez

Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju, Grupa ERGO Hestia
Mario Everardo Zamarripa Gonzalez
Absolwent Wydziału Inżynierskiego (Inżynier Przemysłowy i systemów zarządzania) w Instituto Tecnologico y de Estudios Superiores de Monterrey Campus Monterrey, Monterrey Meksyk (1994 r.). Od ponad 26 lat związany z ubezpieczeniami. W latach 1995-1998 pracował w firmie ubezpieczeniowej ABA Seguros w Meksyku gdzie był m.in. odpowiedzialny za Reasekuracji. W 1997 ukończył roczny program szkoleniowy w zakresie reasekuracji w Munich Re. Do ERGO Hestii dołączył w 1998 roku i pracował w Biurze Reasekuracji. W 1999 roku objął stanowisko Dyrektora Spółki Hestia Kontakt (Centrum Obsługi Klienta), a następnie w 2004 roku został Dyrektorem Biura Sprzedaży spółek ubezpieczeń majątkowych i życiowych ERGO Hestii. W latach 2006-2007 rozwinął sprzedaż w obszarze ubezpieczeń na życie dla klientów indywidualnych, a następnie w latach 2007-2015 rozwinął projekt sprzedaży bezpośredniej (łącznie z wdrożeniem marki You Can Drive). W tym czasie prowadził także projekt ubezpieczeń zdrowotnych. Od 2016 roku, jako Dyrektor odpowiedzialny za Zrównoważony Rozwój, realizuje Strategię Zrównoważonego Rozwoju w Grupie ERGO Hestia. Odpowiada za projekty w zakresie CSR i Odpowiedzialnego biznesu, w tym politykę środowiskową firmy oraz system zarządzania środowiskowego.

Konrad Sadurski

PROWADZĄCY DEBATĘ. Publicysta Newsweeka, wcześniej zastępca redaktora naczelnego „Forbes”
Konrad Sadurski
Publicysta Newsweeka, wcześniej zastępca redaktora naczelnego „Forbes”, sekretarz redakcji „Gazety Wyborczej” i wieloletni szef jej działu gospodarczego. Członek Rady Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

 


DZIEŃ DRUGI 

POKAZY FILMOWE I DYSKUSJE Z PUBLICZNOŚCIĄ


07.10.2021 godz.10.00-12.30
Gdyńskie Centrum Filmowe


Panel dyskusyjny o ekologii i tematach społecznych dla młodzieży.
Prowadzenie Magdalena Świerczyńska-Dolot - dziennikarka radiowa.

Projekcja filmu "Jestem Greta" i dyskusja o klimacie i aktywiźmie obywatelskim. Prezentacja tematów multimedialnych lekcji ekologii i EKOwrażliwości.


Magdalena Świerczyńska-Dolot

Znakomita dziennikarka radiowa
Magdalena Swierczyńska-Dolot
Jest dziennikarką radiową od 2008 roku.
Jej reportaż "Kiedyś Ci o tym opowiem" był polskim kandydatem do nagrody Prix Italia (radiowego Oscara), europejskiej nagrody Prix Europa oraz Premios Ondas w roku 2020. Za ten reportaż otrzymała nagrodę im. Michała Jagodzińskiego podczas Konkursu GRAND PIK w Bydgoszczy oraz główną nagrodę i nagrodę Tygodnika "Angora" na Festiwalu Mediów "Człowiek w Zagrożeniu" w Łodzi.
W listopadzie 2018 roku została laureatką Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory, organizowanego przez Polskie Radio. Konkursowy reportaż "Gdyby nie Gala" otrzymał także nagrodę im. Stefana Żeromskiego, przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, wyróżnienie na Konkursie Artystycznych Form Radiowych GRAND PIK w Bydgoszczy oraz wyróżnienie na Konkursie Mediów "Człowiek w Zagrożeniu" w Łodzi.
Kolejny reportaż - "Niech to się skończy" nominowany był do nagrody GRAND PRESS 2018 w dziedzinie "reportaż radiowy". Magdalena Świerczyńska-Dolot jest także laureatką statuetki "Lodołamacza" za pracę na rzecz osób niepełnosprawnych oraz Bursztynowego Mikrofonu Radia Gdańsk.
W 2020 roku wspólnie z Katarzyną Michalak z Radia Lublin zrealizowała projekt dźwiękowy "Nie Słyszę", nominowany do Prix Europa i Prix Bohemia.
Pracując przez lata w Polskim Radiu, przygotowywała reportaże, audycje historyczne i społeczne, dotyczące regionu Pomorza, ale i działalności organizacji pozarządowych.
Interesuje się tematyką osób wykluczonych.


07.10.2021 godz. 18.00-20.00
Hevelianum

sala Haxo w Wozowni Artyleryjskiej 
ul. 
Gradowa 6 w Gdańsku

Wydarzenie na Facebook będzie transmitowane na żywo  >>> 

 Prelekcja 
Anny Mikulskiej i Bartosza Rumieńczyka 

„Nasz dom tonie, nasz dom wysycha”. Uchodźcy klimatyczni. Nowe wyzwanie dla świata?
Dyskusja z publicznością o EKOwrażliwości,

którą poprowadzi Beata Szewczyk z Radio Gdańsk.

Anna Mikulska

Reporterka, antropolożka kultury.
Anna Mikulska
Antropolożka kultury. Pisze o migracjach, współczesnym niewolnictwie i prawach człowieka. Jako reporterka pracowała m.in. na Białorusi, w Hiszpanii, na Lampedusie i w irackim Kurdystanie.
Publikuje m.in. na łamach Gazety Wyborczej, Wysokich Obcasów, Krytyki Politycznej, OKO.Press, Onetu czy Pisma.

Bartosz Rumieńczyk

Dziennikarz zajmujący się prawami człowieka, migracjami i uchodźstwem.
Bartosz Rumieńczyk
Dziennikarz zajmujący się prawami człowieka, migracjami i uchodźstwem, autor reportaży z Libanu, Somalii, Ugandy czy irackiego Kurdystanu.
Pisze także o wpływie przemysłowej hodowli zwierząt na otaczający nas świat.
Przez pięć lat związany z redakcją Onetu, obecnie niezależny. Publikuje na łamach Tygodnika Powszechnego, OKO.Press, Przeglądu i Wirtualnej Polski.

Autorzy cyklu "Historie o człowieku." publikują  min. na łamach Tygodnika Powszechnego, Onetu, Krytyki Politycznej, OKO.Press,
Wysokich Obcasów, Wirtualnej Polski i Tygodnika Przegląd.


Obóz dla wewnętrznych przesiedleńców w Somalii,  fot. Bartosz Rumieńczyk

Uchodźca – kto to taki? Postaramy bliżej przyjrzeć się osobom, wokół których narosło wiele mitów. Spojrzymy wspólnie na przyczyny, które zmuszają ludzi do ucieczki ze swojego domu, zwłaszcza na te związane ze zmianami klimatycznymi i degradacją środowiska. Opowiemy Wam historie osób, które poznaliśmy w trakcie naszych wyjazdów. Spojrzymy na skalę zjawiska, jakim jest uchodźstwo klimatyczne i spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to nowe wyzwanie dla nas wszystkich.


DZIEŃ TRZECI

GALA FINAŁOWA

08.10.2021 godz. 19.00-21.00
Muzeum Emigracji w Gdyni


Wydarzenie na Facebook będzie transmitowane na żywo  >>> 

- Podsumowanie 5 minionych edycji Festiwalu Wrażliwego

- Premiera projektu EKOwrażliwi oraz Code Against Cancer


- Gość specjalny prof. Adam Bodnar 
w rozmowie z Krzysztofem Storym z Tygodnika Powszechnego.
 

O wrażliwości społecznej, roli odpowiedzialnych i niezależnych mediów rozwiązywaniu problemów dzisiejszego świata.
Spojrzenie z perspektywy każdego obywatela i aktywnych grup społecznych.
Rola mediów w kształtowaniu świadomości praw obywatelskich i ich obrony.
Wyzwania dla aktywnej i wrażliwej społeczności, która chce mieć wpływ na rzeczywistość.


Prof. Adam Bodnar

Rzecznik Praw Obywatelskich w latach 2015–2021
Adam Bodnar - dr hab, prof. Uniwersytetu SWPS; w latach 2015-2021 Rzecznik Praw Obywatelskich VII kadencji; od lipca 2021 r. Dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS w Warszawie; działacz społeczny i publicysta; laureat kilku krajowych i międzynarodowych nagród  za działania na rzecz praworządności i ochrony praw człowieka 

Krzysztof Story

Dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”, członek zespołu Fundacji Reporterów.
Krzysztof Story
Dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”, członek zespołu Fundacji Reporterów. Pisze o kwestiach społecznych i relacjach człowieka z naturą, tworzy podkasty, występuje jako mówca. Laureat Festiwalu Wrażliwego i Nagrody Młodych Dziennikarzy. Piękno przyrody przedkłada nad każde inne. Wspina się, podróżuje i kolekcjonuje zdjęcia napisów na murach. Zdjęcia i teksty publikuje też na www.krzysztofstory.pl


- Wręczenie nagród festiwalowych V edycji
dla najlepszych reportażystek i reportażystów. 

Nagrody wręczać będą wybitni reporterzy,
laureaci minionych edycji Festiwalu Wrażliwego.

Ewa Wołkanowska- Kołodziej

Laureatka 1 nagrody za reportaż prasowy w 2019 roku i Twórca Szczególnie wrażliwy 2020. Obecnie jurorka Festiwalu Wrażliwego.

Dorota Borodaj

Laureatka GRAND PRIX Festiwalu Wrażliwego w roku 2020
Grand Prix Festiwalu Wrażliwego 2020 - Dorota Borodaj
"Dzieci śpią ze strachu" - co jeszcze można napisać o losach uchodźców? Dorota Borodaj znalazła w tych losach coś, o czym nie wiemy, a co uderza jak dzwon na trwogę. Setki dzieci z rodzin zagrożonych deportacją, czyli powrotem do strachu i nędzy, w kraju, z którego uciekły zapadają w śpiączkę, która trwa nieraz latami. To powtórna ucieczka tych najbardziej bezradnych, syndrom rezygnacji i rozpaczy.
"Lekarze bez kontaktu" - Autorka pyta dlaczego lekarze nie umieją rozmawiać z pacjentami, powiedzieć im prawdy, uspokoić, pocieszyć. Wielu z nas miało takie doświadczenia. Dorota Borodaj spokojnie i rzeczowo szuka przyczyny.

 

Łukasz Pilip

1 nagroda oraz wyróżnienie w kategorii Twórca Szczególnie Wrażliwy w latach 2017 i 2018
Łukasz Pilip 
Nagroda
w kategorii Twórca Szczególnie Wrażliwy 2018 za różnorodność podejmowanych szczególnie wrażliwych tematów, pokorę i szacunek w podejściu do swoich bohaterów.
„Byłeś moimi plecami”
„Kocham tę robotę, nie chcę w niej umierać”
„Panie Boże, bież go”


Wyróżnienie w kategorii Twórca Szczególnie Wrażliwy 2017 za teksty:
  • Łukasz Berezak to najbardziej znany wolontariusz WOŚP. "Dla mnie już nie ma ratunku, więc chciałbym pomagać innym"
  • Wychowawcy bili i wyzywali podopiecznych w ośrodku w Renicach
  • Miał trzy lata, kiedy ugotował rodzicom pomidorówkę 


Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X