Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji XNagrody 2020OTO TEGOROCZNE NAGRODY PRZYZNANE PRZEZ JURY FESTIWALU WRAŻLIWEGO:

Grand Prix Festiwalu Wrażliwego - Dorota Borodaj
"Dzieci śpią ze strachu" - co jeszcze można napisać o losach uchodźców? Dorota Borodaj znalazła w tych losach coś, o czym nie wiemy a co uderza jak dzwon na trwogę. Setki dzieci z rodzin zagrożonych deportacją, czyli powrotem do strachu i nędzy, w kraju, z którego uciekły zapadają w śpiączkę, która trwa nieraz latami. To powtórna ucieczka tych najbardziej bezradnych, syndrom rezygnacji i rozpaczy.
"Lekarze bez kontaktu" - Autorka pyta dlaczego lekarze nie umieją rozmawiać z pacjentami, powiedzieć im prawdy, uspokoić, pocieszyć. Wielu z nas miało takie doświadczeni a Dorota Borodaj spokojnie i rzeczowo szuka przyczyny.

Twórca Szczególnie Wrażliwy to nagroda przyznawana co roku nie za jedną pracę, ale za całą twórczość, sfokusowaną na ludzkie sprawy i istotne tematy społeczne. Za stawianie ważnych pytań, rzetelność dziennikarską, warsztat, ale także znajdowanie często pomijanych obszarów życia, w których potrzebne jest zrozumienie, pomoc i zmiana. Za wskazywanie ścieżek do rozwiązywania problemów.
Ewa Wołkanowska - Kołodziej - za całokształt pracy reporterskiej a szczególnie za cykl reportaży prasowych, które są poruszające i mimo wydawało by się oczywistego tematu, zdumiewająco odkrywcze dzięki doskonałej dokumentacji i zaletom języka autorki:
 "Chore dzieci to inna bajka niż nasi staruszkowie. Każdy może powiedzieć: Już się nażył" - jak lekarz Grabowski zakłada wiejskie hospicjum" - o tym jak dotkliwa jest samotność chorych ludzi w białostockich wioskach zabitych deskami i jakiej trzeba dzielności i miłości do ludzi, by zorganizować dla nich pomoc hospicyjną.
"Polsko, usłysz nas! Polscy głusi uczą się w języku chaosu" - o tym jak niedoskonałe jest uczenie ludzi głuchych rodzimego języka i pojęć ze świata słyszących, bo co znaczy np. słowo beznadziejny, jak to jest, kiedy nie ma nadziei.
"Jak powiedzieć matce, która ma jedno dziecko, że nic nie da się już zrobić? Onkolożki o swojej pracy" - o tym, że lekarki onkolożki, opiekujące się chorymi dziećmi nie rozstają się po pracy ze swymi pacjentami opowiedziały autorce: One nie wiedzą, że idą z nami do domu, jedzą z nami kolację, kładą się z nami do łóżka.
 
Wyróżnienie specjalne Festiwalu Wrażliwego – to nagroda za odwagę w mówieniu prawdy o sprawach trudnych, i przemilczanych oraz wrażliwość względem swoich bohaterów.
Tomasz Sekielski, Marek Sekielski  "Tylko nie mów nikomu". - to dzieło reporterskie przypomina nam o tym, że wolne słowo jest czwartą władzą, nawet jeśli nie zmienia bezpośrednio władzy wykonawczej, czy ustaw, buduje świadomość społeczną, krzepi pokrzywdzonych, ostrzega krzywdzących, daje odwagę tym, którzy walczą o swoje prawa, a to prędzej czy później doprowadza do zmian systemowych.
 
Reportaż prasowy – kategoria profesjonaliści: 
Nagroda 3 - Anna Kiedrzynek "Analfabeta przytula przez kraty" - za poruszenie niezauważanego przez większość z nas i niepopularnego tematu relacji ojców zamkniętych w więzieniu ze swoimi dziećmi.  O niełatwych próbach budowania relacji i uczestnictwa w życiu swojej rodziny. Za niejednoznaczność, brak sentymentalizmu, oraz pozostawienie czytelnika z potrzebą zastanowienia się i brakiem oczywistych odpowiedzi.
Nagroda 2 - Iga Dzieciuchowicz "Mamo, tato. Nie jestem Waszym wstydem" - Tekst bardzo dramatyczny i potrzebny do przedstawienia sytuacji i punktu widzenia młodych ludzi, którzy zaczynają rozumieć, że mają inną orientację seksualną. Poruszająca opowieść o reakcjach rodziców i bliskich, o odrzuceniu, wstydzie i wyobcowaniu, która uświadamia nam rozmiary nietolerancji.
Nagroda 1 - Marek Szymaniak "My, bezdomniaki od jabłek." - za pokazanie tematu wykorzystywania ludzi bezdomnych do prac sezonowych w Polsce. Drugie oblicze „polskich jabłek”. Za zasygnalizowanie bardzo niepokojącego zjawiska nieludzkiego traktowania i wyzysku słabszych i stojących „pod ścianą” i poza systemem.
 
Reportaż radiowy profesjonaliści:
Wyróżnienie - Cezary Galek "Krok za krokiem" za optymistyczny przekaz i inspirację do walki o swoje szczęście wbrew stereotypom i całemu otoczeniu. Za pokazanie problemów osób niepełnosprawnych w sposób inspirujący i dający nadzieję.
Nagroda 3 - Olga Mickiewicz - Adamowicz "Cienkie nitki szczęścia" za opowieść o rzeczywistości kobiet przyjeżdżających z Ukrainy do pracy w Polsce. Za zauważenie tego, czego nie umiemy lub nie chcemy widzieć – poświęcenia, samotności, tęsknoty, nieuczciwości pracodawców i sposobów wykorzystywania Ukrainek pracujących w Polsce.
Nagroda 2 - Ewa Koch "Na krawędzi" za historię o odpowiedzialności za człowieka, któremu ratuję się życie od samobójstwa. Za pokazanie wykluczenia przez chorobę i braku wsparcia dla ludzi przewlekle chorych. Za niejednoznaczność w obrazie bohatera, która pokazuje poziom jego determinacji. Za obraz przegranej z systemem, która mimo wszystko daje wiarę w człowieka.
Nagroda 1 - Joanna Sikora "Więzi" za szalenie delikatny sposób pokazania emocji i samotności ludzi starszych w Polsce. Za stawianie pytań o ich los i naszą w nim rolę. Za wrażliwość w podejściu do swoich bohaterów i wskazywanie ich potrzeb.
 
Reportaż filmowy profesjonaliści:
Nagroda 3 - Julia Karczewska "Siła kobiet" za poruszającą opowieść o chorobie, mocy, determinacji i optymizmie kobiet, które pokonały raka.
Nagroda 2 - Bożydar Pająk "Pojąć głębię" za nadzieję dla ludzi z niepełnosprawnościami umysłowymi, którzy obok satysfakcjonującej pracy w browarze dostają możliwość by poczuć się wyjątkowymi i doświadczyć czegoś niezwykłego.
Nagroda 1 - Marta Kądziela "Wybraniec" za wzruszającą opowieść o miłości, przyjaźni, czułości, starcie i wdzięczności. O życiu wybitnego człowieka, który traci wszystko, a mimo to - dzięki bliskim ludziom i ich trosce czuje się wybrańcem losu.

Reportaż filmowy debiut:
Wyróżnienie - Bartosz Toboła "Julek"

Fotoreportaż debiut:
Wyróżnienie - Anna Piwowarska - Sosik "Na targu koni w Skaryszewie" 

Fotoreportaż profesjonaliści:
Wyróżnienie - Piotr Mojsak "Obcowanie z życiem"

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom!