konferencja "Solidarni w rozwoju - prolog"

29 czerwca 2021

Konferencja “Solidarni w rozwoju – prolog” odbyła się 15.06.2021 r. w Hevelianum w Gdańsku. Była to pierwsza konferencja z nowego cyklu debat społecznych i eksperckich o roli solidarnosci społecznej we współczesnym świecie. To także zapowiedź wydarzeń, które odbywać się będą w Gdańsku i na Pomorzu przez cały 2021 rok i początek 2022.

Organizatorem konferencji był Gdański Klub Biznesu, współorganizatorami Open Eyes Economy Summit oraz Fundacja GAP. Partnerem Strategicznym firma LPP, natomiast Główni Partnerzy to Miasto Gdańsk, Hevelianum, BDO oraz Hossa.
Fundacja Zostaw Swój Ślad oraz Festiwal Wrazliwy są partnerami tego wydarzenia, a nasza reprezentantka Paula Rettinger-Wietoszo uczestniczyła w palelu dyskusyjnym “Solidarność społeczna a rozwój". Pełna lista partnerów i informacje o wydarzeniu znajdują się na stronie konferencji >>>

Konferencję rozpoczęły trzy wystąpienia wprowadzające.
Pierwszym mówcą była dr Barbara Stepnowska, ekspertka ds. Przywództwa Zrównoważonego Rozwoju, Politechnika Gdańska. Poruszyła ona problem tego, czym jest wzajemna solidarność w czasach kryzysu. Pani doktor zwróciła szczególną uwagę na fakt, że pandemia jest próbą, która nie tylko dotyczy ochrony naszego zdrowia i życia, ale także jest sprawdzianem postawy przywództwa największych liderów. Nawiązała do wypowiedzi dyrektora WHO, który podkreślał, że COVID przede wszystkim testuje nas. A ludzkość zawodzi, właśnie z braku solidarności. Solidarność pisana z wielkiej litery, to symbol Gdańska, Polski i Europy, symbol ruchów społecznych i odważnych ludzkich postaw. Prelegentka skupiła się również na tym, że w dzisiejszym świecie potrzebujemy nowego przywództwa, które sprosta zadaniom, przedstawionym przez nowe społeczeństwo.
Pani doktor przekonywała również, że nowego podejścia wymaga także świat biznesu. Aby móc go rozwijać, należy stosować dalekie spojrzenie i poza szablonowe myślenie. Nie możemy traktować problemów społeczeństw jako katastrofy, która może nas niedługo czekać. Musimy podejść do tego z nadzieją, że jeżeli razem wypracujemy modele w jaki sposób odradzać naturę, będzie to wartością dla przyszłych pokoleń. Prelegentka wspomniała również o green deal, jest to walka Unii Europejskiej z wyzwaniami klimatycznymi, której nadrzędnym celem jest osiągnięcie neutralności dla klimatu w Europie do 2050.

Kolejną osobą, która zabrała głos był wybitny socjolog, antropolog – prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński z Uniwersytetu Gdańskiego. Swoje rozważania rozpoczął od wyjaśnienia zjawiska populizmu. Wskazał, że nieuchronnie prowadzi on do społecznego regresu. Czy można się temu przeciwstawić i przerwać błędne koło populistycznej degradacji? Jaka jest demokratyczna odpowiedź na niepokojące nas zjawiska? Jak tworzyć i wzmacniać demokratyczne, otwarte społeczeństwo, 

rozumiejące swoją przeszłość, szanujące swoją tożsamość, które sensownie będzie mierzyć się z wyzwaniami przyszłości? To pytania, do których analizy Profesor nas zaprosił.

Ostatnim z prelegentów był prof. dr hab. Jerzy Hausner, Przewodniczący Rady Programowej kongresów OEES oraz Solidarni w Rozwoju. W swojej wypowiedzi przywołał wywiad z Papieżem Franciszkiem, który głosi swoje słowa nie tylko do osób wierzących. Skupił się on na ukazaniu tego, że jako ludzie bardzo długo myśleliśmy, że możemy być zdrowi w chorym społeczeństwie. Profesor pokazał, jak ważnym jest, aby odbiegać od tego przeświadczenia. Należy skupić się na transformacji ku nieznanemu, czyli zrozumieć świat na nowo i wyjść poza istniejące do tej pory schematy. Profesor zwrócił również uwagę na to, że ulokowanie gospodarowania powinno iść w parze z jego rozsądną naturalizacją. Najpierw musimy skupić się na gospodarowaniu lokalnym, by z sukcesem gospodarować w wymiarze globalnym.

Ostatnim z prelegentów był prof. dr hab. Jerzy Hausner, Przewodniczący Rady Programowej kongresów OEES oraz Solidarni w Rozwoju. W swojej wypowiedzi przywołał wywiad z Papieżem Franciszkiem, który głosi swoje słowa nie tylko do osób wierzących. Skupił się on na ukazaniu tego, że jako ludzie bardzo długo myśleliśmy, że możemy być zdrowi w chorym społeczeństwie.
Profesor pokazał, jak ważnym jest, aby odbiegać od tego przeświadczenia. Należy skupić się na transformacji ku nieznanemu, czyli zrozumieć świat na nowo i wyjść poza istniejące do tej pory schematy.
Profesor zwrócił również uwagę na to, że ulokowanie gospodarowania powinno iść w parze z jego rozsądną naturalizacją. Najpierw musimy skupić się na gospodarowaniu lokalnym, by z sukcesem gospodarować w wymiarze globalnym.

Następnym punktem programu był panel pt. “Solidarność społeczna a rozwój”, moderowany przez Ewę Sowińską (ESO Audit). Uczestnicy panelu w składzie Sławomir Łoboda (LPP SA), prof. dr hab. Ewa Łojkowska (Uniwersytet Gdański), ks. dr Krzysztof Niedałtowski (Archidiecezja Gdańska), oraz Paula Rettinger- Wietoszko (Fundacja Zostaw Swój Ślad) dyskutowali o równości, zaangażowaniu itrosce o innych.
Każdy z zebranych dodał do dyskusji własne zdanie i doświadczenie na temat rozwoju. Przywołano między innymi encyklikę Papieża Franciszka krytykującą nacjonalizm, chciwość gospodarczą, postawę państw wobec migrantów. Apelowano o przestawienie myślenia na takie, aby ważny był dla nas los poszczególnych ludzi. Podkreślano, że trzeba się zaangażować, należy mieć odwagę w myśleniu i działaniu.
Mówiono również o tym, jak ważne jest to, aby dawać dobry przykład. Wspominano o kluczowej roli wolontariatu, czyli pomaganiu nie oczekując niczego w zamian. Rozmówcy wskazali swoje definicje bycia solidarnymi w rozwoju. Mówiono o empatii i zaangażowaniu. Poszczególne osoby jako przedstawiciele biznesu i nauki, kultury i świata duchowego opowiadali o swoich doświadczeniach zawodowych. Jak z różnych perspektyw można działać, aby siągnąć wspólny cel. Wskazano również, że każdy z nas może być tym, który może pomóc – może się rozejrzeć i sprawdzić czy ktoś w naszym otoczeniu nie potrzebuje pomocy. Solidarność bowiem buduje się małymi krokami.
 

Każdy ze słuchaczy również mógł dowiedzieć się, co czeka nas w najbliższym roku. Oprócz gości, którzy zabierali głos już wcześniej, mogliśmy posłuchać wypowiedzi Prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, Katarzyny Laskowskiej z Agencji Rozwoju Pomorza oraz Patrycji Medowskiej z Europejskiego Centrum Solidarności. Zgromadzeni opowiedzieli o tym, skąd się wziął pomysł na cykl, a także jaki jest jego cel. Podkreślono, że twórcy wydarzenia chcą wyzbyć się ekonomii chciwości, która niszczy środowisko ludzi i naturę, technologii która uzależnia. “Solidarni w rozwoju” to kolejny krok, aby szukać odpowiedzi na pytanie, jak przeciwdziałać temu, co nam szkodzi i jak uczynić świat lepszym miejscem dla nas i dla przyszłych pokoleń.

powrót
Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X