Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X
Festiwal Wrażliwy

ECHO - spotkanie autorskie

WYJĄTKOWE SPOTKANIE AUTORSKIE z Magdaleną i Maksymilianem Rigamonti - autorami unikalnej książki "ECHO".
Spotkanie poprowadzi Katarzyna Włodkowska.
Gdyńskie Centrum Filmowe 11 kwietnia  godzina 17.00
„Echo" to książka fotograficzna o miejscach, które zniknęły ze współczesnych map Wołynia na Ukrainie, o poszukiwaniu śladów pamięci po tym, czego już nie ma.


Zostało tylko echo. Wszystko inne zniknęło. 
Wsie, szkoły, kościoły. I ludzie. 
Sześćdziesiąt, siedemdziesiąt, a może i sto tysięcy. 
Nawet nie ma jak policzyć.„Echo”  to spojrzenie na tragiczne wydarzenia sprzed 75 lat w autorskim ujęciu Magdaleny i Maksymiliana Rigamonti.

„Echo” jest efektem pięcioletniej pracy wielokrotnie nagradzanego fotoreportera i dziennikarki, laureatki m.in. Nagrody im. Dariusza Fikusa. Para po raz pierwszy odwiedziła Wołyń w 2013 roku. Zafascynowany i jednocześnie przerażony swoistą aurą tego rejonu, Maksymilian wracał tam kolejny i kolejny raz, by odkrywać wydarzenia z 1943 roku na nowo. Odwiedził wsie, których już nie ma. Był w Ostrówkach, Woli Ostrowieckiej, Parośli, Lipnikach i kilkudziesięciu innych. 
„Próbowałem zrozumieć, co na tych ziemiach działo się w czasie II wojny światowej, co później, przez lata.”

Maksymilian zdecydował się na czarno-biały film i analogowy, stary średnioformatowy aparat, podobny do tych, którymi dokumentowano Rzeź Wołyńską. Fotografował miejsca, w których kilkadziesiąt lat temu były polskie wsie, a w nich domy, szkoły, targi i kościoły. Dziś trudno w tych przestrzeniach o jakikolwiek punkt odniesienia, bo ślady ludzkiej egzystencji wchłonęła natura. Dlatego przy zdjęciach zostały podane współrzędne geograficzne. 

Magdalena Rigamonti rozmawiała z Ukraińcami, którzy pamiętają tamte wydarzenia, z ich dziećmi, wnukami, a także z ukraińskimi historykami i polskimi archeologami. W książce, na dwunastu rozkładanych jak mapa kartach znalazło się dwanaście krótkich notatek z podróży, które są opowieściami o konkretnych miejscach i zbrodniach, o krainie skażonej śmiercią. Każda karta to też cztery czarno-białe zdjęcia. Jedynym kolorem, który pojawia się w książce, jest złoty - jak ramy w kościelnych obrazach czy litery na nagrobkach. 
 
Więcej informacji: www.maksymilianrigamonti.com

Tytuł: Echo
Wydawca: Press Club Polska
Fotografie: Maksymilian Rigamonti
Tekst: Magdalena Rigamonti
Edycja fotografii: Ewa Meissner
Projekt: Kasia Kubicka
Skany i przygotowanie zdjęć: Tomasz Kubaczyk
Redakcja: Katarzyna Sielicka, Ireneusz Broda
Język: polski, angielski 
Tłumaczenie: Adam Robiński
Korekta: Iwona Maciszewska 
Druk: Chromapress
Oprawa: Poligrafia Bracia Szymańscy
Format: 21 x 21 cm
Nakład: 500 egz.
Data wydania: marzec 2018
ISBN: 978-83-65971-00-5
Wydanie I

Maksymilian Rigamonti - nagrodzony „Zdjęciem Roku” Grand Press Photo za fotografię z Bykowni, IV cmentarza katyńskiego, autor książek fotograficznych „Bykownia. Archeologia zbrodni” i „Afganistan jest w nas”. Ta ostatnia to efekt pięciu podróży do Afganistanu. Członek Press Club Polska. 

Magdalena Rigamonti - dziennikarka Dziennika Gazety Prawnej, autorka książek m.in. „Straty. Żołnierze z Afganistanu”, „Dorosnąć do śmierci”. Członkini Press Club Polska, laureatka Grand Pressa i Nagrody im. Dariusza Fikusa. 

Magdalena i Maksymilian od lat tworzą duet dziennikarsko-fotograficzny RigamontiRazy2
« powrót