Festiwal Wrażliwy nagradza, promuje i jednoczy najlepszych polskich twórców reportaży filmowych, prasowych i radiowych oraz fotorepotrerów, którzy poruszają ważne tematy społeczne. Opowiadają ludzkie historie. Nagradzamy dziennikarzy za rzetelność, dociekliwość, zaangażowanie w dążeniu do prawdy. Za uważność na bohaterów swoich historii i dążenie do zmiany ich losu. Za etykę dziennikarską i warsztat. Wspólnie podnosimy i upowszechniamy te wartości.

laureaci

Rok 2020

Dorota Borodaj

Grand Prix Festiwalu Wrażliwego
"Dzieci śpią ze strachu" - co jeszcze można napisać o losach uchodźców? Dorota Borodaj znalazła w tych losach coś, o czym nie wiemy a co uderza jak dzwon na trwogę. Setki dzieci z rodzin zagrożonych deportacją, czyli powrotem do strachu i nędzy, w kraju, z którego uciekły zapadają w śpiączkę, która trwa nieraz latami. To powtórna ucieczka tych najbardziej bezradnych, syndrom rezygnacji i rozpaczy.
"Lekarze bez kontaktu" - Autorka pyta dlaczego lekarze nie umieją rozmawiać z pacjentami, powiedzieć im prawdy, uspokoić, pocieszyć. Wielu z nas miało takie doświadczeni a Dorota Borodaj spokojnie i rzeczowo szuka przyczyny.

Ewa Wołkanowska - Kołodziej

Twórca Szczególnie Wrażliwy
Twórca Szczególnie Wrażliwy – to nagroda przyznawana co roku nie za jedną pracę, ale za całą twórczość, sfokusowaną na ludzkie sprawy i istotne tematy społeczne. Za stawianie ważnych pytań, rzetelność dziennikarską, warsztat, ale także znajdowanie często pomijanych obszarów życia, w których potrzebne jest zrozumienie, pomoc i zmiana. Za wskazywanie ścieżek do rozwiązywania problemów.

Ewa Wołkanowska - Kołodziej - za całokształt pracy reporterskiej a szczególnie za cykl reportaży prasowych, które są poruszające i mimo wydawało by się oczywistego tematu, zdumiewająco odkrywcze dzięki doskonałej dokumentacji i zaletom języka autorki:
 "Chore dzieci to inna bajka niż nasi staruszkowie. Każdy może powiedzieć: Już się nażył" - jak lekarz Grabowski zakłada wiejskie hospicjum" - o tym jak dotkliwa jest samotność chorych ludzi w białostockich wioskach zabitych deskami i jakiej trzeba dzielności i miłości do ludzi, by zorganizować dla nich pomoc hospicyjną.
"Polsko, usłysz nas! Polscy głusi uczą się w języku chaosu" - o tym jak niedoskonałe jest uczenie ludzi głuchych rodzimego języka i pojęć ze świata słyszących, bo co znaczy np. słowo beznadziejny, jak to jest, kiedy nie ma nadziei.

Tomasz Sekielski, Marek Sekielski

Wyróżnienie specjalne Festiwalu Wrażliwego
 to nagroda za odwagę w mówieniu prawdy o sprawach trudnych, i przemilczanych oraz wrażliwość względem swoich bohaterów.
Tomasz Sekielski, Marek Sekielski  "Tylko nie mów nikomu". - to dzieło reporterskie przypomina nam o tym, że wolne słowo jest czwartą władzą, nawet jeśli nie zmienia bezpośrednio władzy wykonawczej, czy ustaw, buduje świadomość społeczną, krzepi pokrzywdzonych, ostrzega krzywdzących, daje odwagę tym, którzy walczą o swoje prawa, a to prędzej czy później doprowadza do zmian systemowych.
 

Marek Szymaniak

Reportaż prasowy – kategoria profesjonaliści - Nagroda 1.
"My, bezdomniaki od jabłek." - za pokazanie tematu wykorzystywania ludzi bezdomnych do prac sezonowych w Polsce. Drugie oblicze „polskich jabłek”. Za zasygnalizowanie bardzo niepokojącego zjawiska nieludzkiego traktowania i wyzysku słabszych i stojących „pod ścianą” i poza systemem.
 

Iga Dzieciuchowicz

Reportaż prasowy – kategoria profesjonaliści - Nagroda 2.
"Mamo, tato. Nie jestem Waszym wstydem" - Tekst bardzo dramatyczny i potrzebny do przedstawienia sytuacji i punktu widzenia młodych ludzi, którzy zaczynają rozumieć, że mają inną orientację seksualną. Poruszająca opowieść o reakcjach rodziców i bliskich, o odrzuceniu, wstydzie i wyobcowaniu, która uświadamia nam rozmiary nietolerancji.

Anna Kiedrzynek

Reportaż prasowy – kategoria profesjonaliści - Nagroda 3
"Analfabeta przytula przez kraty" - za poruszenie niezauważanego przez większość z nas i niepopularnego tematu relacji ojców zamkniętych w więzieniu ze swoimi dziećmi.  O niełatwych próbach budowania relacji i uczestnictwa w życiu swojej rodziny. Za niejednoznaczność, brak sentymentalizmu, oraz pozostawienie czytelnika z potrzebą zastanowienia się i brakiem oczywistych odpowiedzi.

Cezary Galek

Reportaż radiowy profesjonaliści - wyróżnienie
 "Krok za krokiem" za optymistyczny przekaz i inspirację do walki o swoje szczęście wbrew stereotypom i całemu otoczeniu. Za pokazanie problemów osób niepełnosprawnych w sposób inspirujący i dający nadzieję.

Joanna Sikora

Reportaż radiowy profesjonaliści - 1. Nagroda
za szalenie delikatny sposób pokazania emocji i samotności ludzi starszych w Polsce. Za stawianie pytań o ich los i naszą w nim rolę. Za wrażliwość w podejściu do swoich bohaterów i wskazywanie ich potrzeb.

Ewa Koch

Reportaż radiowy profesjonaliści - 2. Nagroda
za historię o odpowiedzialności za człowieka, któremu ratuję się życie od samobójstwa. Za pokazanie wykluczenia przez chorobę i braku wsparcia dla ludzi przewlekle chorych. Za niejednoznaczność w obrazie bohatera, która pokazuje poziom jego determinacji. Za obraz przegranej z systemem, która mimo wszystko daje wiarę w człowieka.

Olga Mickiewicz - Adamowicz

Reportaż radiowy profesjonaliści - 3. Nagroda
 "Cienkie nitki szczęścia" za opowieść o rzeczywistości kobiet przyjeżdżających z Ukrainy do pracy w Polsce. Za zauważenie tego, czego nie umiemy lub nie chcemy widzieć – poświęcenia, samotności, tęsknoty, nieuczciwości pracodawców i sposobów wykorzystywania Ukrainek pracujących w Polsce.

Marta Kądziela

Reportaż filmowy profesjonaliści, 1 nagroda

Bożydar Pająk

Reportaż filmowy profesjonaliści, 2 nagroda
Nagroda za film "Pojąć głębię".

Julia Kraczewska

Reportaż filmowy profesjonaliści, 3 nagroda
Nagroda za film "Siła kobiet".

Bartosz Toboła

Reportaż filmowy debiut - wyróżnienie

Piotr Mojsak

Fotoreportaż profesjonaliści - wyróżnienie
"Obcowanie z życiem"

Anna Piwowarska - Sosik

Fotoreportaż debiut - wyróżnienie
"Na targu koni w Skaryszewie" 
Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X